Přes švihadlo jste skákala naposledy tak možná na základce. A od té doby jste si na něj nejspíš ani nevzpomněla. Nicméně švihadlo může být velmi praktický pomocník, a to nejen v boji proti přebytečným kilogramům.
Skákáním si zvýšíte fyzickou kondici, posílíte svalstvo, jak dolní poloviny těla, tak zad, ramen a rukou a posílíte kardiovaskulární systém. Skákat můžete prakticky kdekoliv a kromě pořizovací ceny švihadla vás tento typ cvičení nic nestojí. Skákání je vhodné téměř pro každého, ale pokud trpíte obezitou, máte problémy s klouby nebo se srdcem, nejspíš budete muset vyzkoušet něco jiného.
Co ke skákání přes švihadlo potřebuji?
švihadlo
Nejčastěji jsou k sehnání švihadla gumová (pro začátečníky dostačující), pak také jutová, polypropylenová nebo ocelová potažená nylonem. Pro začátek si vystačíte s úplně obyčejným švihadlem. Důležité je, abyste si jej nastavila na správnou délku, čili když si na švihadlo stoupnete, rukojeti vám musí dosahovat do podpaží. Většina švihadel se dá upravit.
prostor
Najděte si přibližně 2×2 metry volného místa, kde budete moci skákat, aniž by se vám švihadlo o cokoliv zadrhávalo. Pro nohy je lepší volit měkčí povrchy, ale dá se koneckonců skákat i na betonu.
sportovní obuv
Skákání na boso nadměrně zatěžuje klouby. Navíc by vás při nepovedeném přeskoku bolela chodidla. Proto skákejte v lehké, běžecké či sálové obuvi.
sportovní podprsenka
Již po pár rychlých přeskocích zjistíte, že být ženou, ideálně ještě kojící, a skákat přes švihadlo je tak trochu handicap. Takže to neflákejte a vždy si na skákání oblečte pevnou, kvalitní sportovní podprsenku.
Jak mám skákat?
Nejdříve si pusťte videa a podívejte se, jak se správně skáče. Musíte se vyrovnat, držet lokty u těla, ruce téměř vodorovně, rukojeti držet palci směrem nahoru a skákat velmi nízko nad zemí. Těžkopádné skákání zbytečně vysoko spíš uškodí, než pomůže. Pokud vám to hned tak nejde, nevzdávejte se, trénink dělá mistra.
Na internetu najdete spoustu tréninkových plánů, jak se skákáním začít. Většinou půjde buď o počet přeskoků, který budete postupně navyšovat, nebo časové intervaly intenzivního skákání proložené odpočinkem. Zabrouzdejte a najděte typ, který bude vyhovovat vám osobně. Pro začátek raději začněte zlehka, třeba půlminutou skákání, půlminutou oddechu, třikrát za sebou nebo sto přeskoky přes den.
Kromě klasického přeskoku snožmo můžete skákat také střídavě, po jedné či druhé noze, pozadu, ze strany na stranu. Možností je nespočet.
Důležité je vytrvat a snažit se si skákání zpříjemnit, ať už originálními sestavami nebo oblíbenou hudbou.
Více článků najdete na portálu mamci.cz