Snažíte se o děťátko, každou chvíli si děláte těhotenské testy a najednou spatříte dvě čárky na testu? Těhotenství je jedno z nejkrásnějších období u žen. Pojďme si ho představit o něco blíže. Od prvního trimestru do třetího trimestru.

Příznaky

Těhotenské testy a ultrazvuky jsou jedinými způsoby, jak zjistit, zda jste těhotná. Existují i další příznaky těhotenství, které můžete sledovat. K těm patří zmeškaný cyklus, ranní nevolnosti, zvýšená chuť k jídlu, únava, citlivější čich.

Jestli se u vás tyto příznaky objevili, bylo by na čase připravit se na návštěvu vašeho lékaře, který vám potvrdí těhotenství a zjistí, zda je vše v pořádku.

První trimestr

Těhotenství potvrzeno!

Těhotenství je potvrzené a vy se radujete nad početím Vašeho děťátka. Těhotenství začněte tím, že přestanete kouřit a snížíte příjem kofeinu. Začněte užívat kyselinu listovou. Také nezapomeňte od tohoto okamžiku kontrolovat veškeré léky, zda jsou určené i pro těhotné. Ve skutečnosti Vaše těhotenství právě začalo. Je to proto, že první týden těhotenství začíná první den Vašeho menstruačního cyklu. Dbejte na vyváženou stravu. Nyní potřebujete všechny potřebné živiny a minerály. Velmi důležitý je zinek. Vyhněte se velkému příjmu kofeinu. Ranní káva je zcela v pořádku.

Na konci měsíce má Vaše dítě asi 6 – 7 mm, odpovídá jednomu zrnu rýže.

Druhý měsíc

Miminku se stále vyvíjí orgánová soustava. Nyní se začínají tvořit oči a začíná se formovat tělo, ale stále připomíná písmeno C. Na konci druhého měsíce dítě měří 1,6 cm a váží 1g. Stále Vás trápí ranní nevolnosti a zvracení? Je to normální, nevolnosti mohou trvat až do čtvrtého měsíce těhotenství. Pozor ale na přílišné zvracení. Potom raději vyhledejte lékaře.

Třetí měsíc

Na začátku měsíce má dítě velikost arašídu, přibližně 2,3 cm. Hlava je vztyčená a krk je rozvinutější. Během ultrazvuku už můžete vidět, jak se Vaše dítě pohybuje, i když pohyby miminka ještě neucítíte. Děloha stále roste, ale těhotenství by na Vás ještě nemělo být nějak znatelné.

V tomto měsíci by jste měla zvýšit příjem potravin obohacený o vápník.

V polovině třetího měsíce se děloha roztáhne přibližně na velikost grapefruitu, dítě je stále ještě malé, ale už v tomto období plod působí jako dítě. Ramena a lokty má delší a dají se ohýbat v loktech a kolenou.

Na konci třetího měsíce by měla Vaše hmotnost stoupnout o 2 – 5 kilogramu.

Dítě je v tomto období plně tvarované. Jsou jasně vidět ruce, prsty, nohy. Prsty dítěte se mohou otevírat a zavírat. Tvoří se i lůžka pro nehty a vytvářejí se vnější uši. Oběhové a močové systémy dítěte pracují a játra produkují žluč. Nyní dítě váží 14 g a měří 5,4cm.

Druhý trimestr

čtvrtý měsíc

Jakmile vstoupíte do druhého trimestru, Vaše ranní nevolnosti a únava, které vás poslední tři měsíce trápily, by měla pomalu odeznívat a vy by jste se měla cítit energičtěji. Druhý trimestr jsou nejsnažší tři měsíce těhotenství. Udělejte si sami na sebe čas a načerpejte energii. Na začátku druhého trimestru váží dítě přibližně 23 g.

pátý měsíc

Během druhého trimestru dítě rychle roste, takže i vaše váha se zvýší nejvíc za celé období těhotenství. Mezi 18 – 22 týdnem těhotenství vás čeká ultrazvuk, aby lékař zjistil, jak se vaše dítě vyvíjí. Nyní už by mělo být zřetelné pohlaví dítěte a váha by měla být 140 g.

Trávící systém děťátka byl zcela tvořen do prvního trimestru, nyní se ve střevech začíná hromadit tužší hmota, kterou nazýváme smolka.

šestý měsíc

Přibližně od 22. týdne můžete zaznamenat pohyby vašeho dětátka. Na konci druhého trimestru váží dítě přibližně 650 g a měří 30 centimetrů. Koncem druhého trimestru mohou nastat tyto změny: zvětšení břicha, závratě způsobené nižším krevním tlakem, pohyby dítěte, bolest celého těla, zvýšená chuť k jílu, otékání kloubů, nebo rukou. Celkový přírůstek na váze by měl být do 10. kilogramů.

Třetí trimestr

Začíná v 28. týdnu těhotenství a trvá přibližně do 40. týdne těhotenství. Jinými slovy, váš třetí trimestr trvá od 7. měsíce do 9. měsíce těhotenství. Je pravděpodobné, že váš velký den, porod přijde o něco dříve, či později. Většina dětí se rodí později. Pokud dovršíte 40. týden těhotenství, můžete se sami pokusit o vyvolání porodu přírodní cestou.

Sedmý měsíc

Vítejte ve velké finále těhotenství!

Zřejmě Vám v tomto období přijde, že je vaše tělo těžší a těžší. Děloha přesahuje přes pupek. V tomto období se také velmi často objevují otoky kotníku a křeče v nohou, problémy se spánkem, dýchavičnost, bolest spodní části břicha, častější močení, protože děloha tlačí na močový měchýř.

Oči dítěte jsou plně vyvinuté a jsou vždy téměř modré. Mohou rozlišovat sluneční světlo, nebo umělé světlo přes stěnu dělohy. Dítě provádí větší akrobacie, protože místo v děloze se stává stísněnější. V těchto posledních měsících zbývá přibrat 4 – 8 kilogramů.

Momentálně dítě váží 1005 g a měří 37,6 cm.

Osmý měsíc

Na začátku osmého měsíce vaše dítě měří přibližně 42 centimetrů a váží přibližně 1702 g.

V tomto období má dítě o mnohem více rozvinutější sluch, takže když na dítě budete často mluvit a budete mu pouštět ukolébavky, je velká pravděpodobnost, že dítě po porodu budete moci zklidnit vaším hlasem, nebo právě tou ukolébavkou. Také si můžete všimnout pohybů děťátka na vašem břiše.

Devátý měsíc

Mami, jsem tak blízko! Teď je ten pravý čas začít objevovat všechny druhy pocitů. Vstupem do devátého měsíce budete připravena na porod.

Tentokrát dojde k rapidním změnám ve vašem těhotenství. Budete mít větší bolesti zad, které jsou způsobené posuvem dítěte do pánevní oblasti. Zvýšený vaginální výtok. Ležení v pohodlné pozici se každým dnem stává nemožnějším. Možnost většího úniku mleziva z prsou. Zvýšená náladovost kvůli obavám z porodu.

Stále budete mít větší pocit, že váš den porodu přichází, proto raději sledujte příznaky porodu. Vaše dítě už je připravené k porodu. Zde jsou události, ke kterým dojde během měsíce:

  • Dítě bude mít porodní váhu od 2,5 – 3,5 kilogramů a bude měřit přibližně 53 centimetrů.
  • Pohyby dítěte už nebudou tak časté, protože v děloze je velmi malý prostor.
  • Všechny životu potřebné orgány jsou plně rozvinuté a funkční.

Poznámka: Každé dítě se vyvíjí jinak. Tato stránka je napsána tak, aby poskytovala obecnou představu o tom, jak plod roste v děloze.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno