Zdroj foto: pixabay

Proč a jak začít běhat? Běh je úžasně univerzální, maximálně prospěšný a levný sport. Můžete ho provozovat bez ohledu na věk, denní dobu či prostředí. Prospěje vašemu tělu, stejně jako zregeneruje vaši psychiku.

Běhání posílí vaši imunitu, kardiovaskulární systém, kosti, šlachy a vazy. Zpevní vám postavu a budete-li běhat správně, pomůže vám dokonce i zhubnout. Kromě toho se vám při něm vyplaví hormony štěstí – endorfiny, takže po běhání se domů vrátíte jako znovuzrozená. Až si běhání zautomatizujete, budete při něm schopná odpočívat, meditovat a vnímat krásu okolí. Soustavným běháním navíc posilujete také pevnou vůli.

S běháním můžete začít třeba klidně zítra. Budete potřebovat jen kupu odhodlání, kvalitní boty a něco na sebe.  Pokud máte náhodou pochybnosti o svém zdravotním stavu, prokonzultujte vaše plány s lékařem.

Jak začít?

Pokud jste v běhání úplná začátečnice, bude třeba dát tělu určitý rozehřívací čas a začít pozvolna. Můžete postupovat podle jednoho z mnoha veřejně přístupných běžeckých plánů pro začátečníky, které jsou postavené na střídání běhu a chůze (tzv. indiánský běh). Několik prvních „běhů“ vlastně spíše chůzi prokládáte během. Ale berte to tak, že tělo si musí zvyknout. Při soustavném tréninku si brzy budete moc zaběhnout klidně půlmaraton.

Zdroj foto: pixabay

Zásady běhání

Běhejte 3-4 týdně po dobu minimálně 30 minut, aby docházelo ke spalování tuků a nejen cukrů. Tepová frekvence by se měla pohybovat mezi 65-75% vaší maximální tepové frekvence. Před během je dobré se zahřát a po něm protáhnout.

Tipy

  • Někomu se lépe běhá samotnému, jiný uvítá společnost. Zkuste nějakou svou kamarádku přesvědčit, aby se na běžeckou cestu vydala spolu s vámi. Budete tak moci sdílet svoje zážitky a úspěchy.
  • Máte-li radost z uspokojivého výkonu, stáhněte si do telefonu aplikaci, která vám bude měřit naběhané kilometry a zobrazovat vaše statistiky.
  • Nezapomeňte na sluchátka! Při oblíbené hudbě se běhá mnohem lépe. Pokud nemáte na písně náladu, můžete zkusit poslouchat audioknihy.
  • Pouze během se z vás modelka nestane. Sport doplňte také zdravým jídelníčkem a dostatkem spánku.

Dejte běhu šanci. Zpočátku možná budete řešit pouze to, jak těch pár kilometrů přežít, ale časem si běh zautomatizujete a zamilujete.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno