Zdroj foto: envato

Jak začít běhat: Špatný začátek už od běhu odradil mnoho lidí! A je to škoda. My vám v dnešním článku poradíme, jak s běháním začít, co potřebujete do začátku, jak neztratit motivaci a co dělat, aby vás to bavilo a hlavně aby vás to při prvním výběhu nezničilo a neodradilo!

Najděte si parťáka

Pokud vás nebaví běhat o samotě či se sami nedokážete dokopat, zkuste si najít parťáka. Jednak budete mít společnost, který vás bude hecovat k většímu výkonu nebo minimálně k tomu, abyste se na to nevybodli a také si jistě užijete nějakou tu zábavu.

Jak často běhat a jak dlouho?

S během teprve začínáte? Pro začátek bude stačit, když poběžíte přibližně 20 až 30 minut 3x týdně. Je důležité nepřepálit začátek, aby se vám vlivem velké únavy nebo bolesti nohou běh úplně neznechutil. Proto je lepší začínat pozvolna. Později můžete na frekvenci přidat. Abyste shodili přebytečná kila, budete muset běhat 4 až 5x týdně, ideálně 30–50 minut. A kdy běhat? Z hlediska hubnutí vůbec nezáleží na tom, jestli si pro běh vyberete ráno nebo večer. Vyzkoušejte si více možností a sami zjistíte, jak vám to vyhovuje víc.

Nezapomeňte se zahřát

Před každým během je velmi důležité se protáhnout a zahřát a rozcvičit svaly. Protáhněte pečlivě celé tělo a největší pozornost věnujte stehnům a lýtkům. Obzvlášť ze začátku běhání se připravte na to, že vás tělo bude bolet, zvlášť pokud není zvyklé na takovou fyzickou aktivitu.

Zdroj foto: envato

Nepodceňujte výběr oblečení

Jak se obléknout, když chcete vyrazit ven běhat? Takto zní naprosto jednoduchá zásada číslo jedna: oblékněte se tak, abyste pociťovali lehký chlad (který po několika minutách pohybu zmizí, jelikož se při pohybu zahřejete).

Co budete na běhání potřebovat a do čeho se vyplatí investovat?

Jeden pár kvalitních běžeckých bot, který dobře sedí vašemu typu nohy a jsou alespoň o půl čísla větší než klasická konfekční velikost obuvi.

Bezešvá sportovní podprsenka. Prsa drží pevně a zabrání otlačení.

• Kvalitní funkční termo tričko – udržuje teplotu, odvádí pot a rychle schne.

Běžecké legíny. Dá se v nich běhat skoro celý rok, za každého počasí. Vzadu je obvykle malá kapsa na klíče či drobné.

Běžecká větrovka. Ochrání proti dešti i větru, má celou řadu vychytávek a je lehká a skladná.

Jak mít dost energie?

Není vhodné běhat s úplně prázdným žaludkem, ale také není dobré se před během nacpat. Volte zlatou střední cestu. Ideální je najíst se asi 1-2 předem. Pokud jde o ranní běhání před snídání, snězte alespoň banán, který vám dodá rychlou energii.

Sportovní aplikace – ano či ne?

Aplikace v telefonu je podle mě při běhu dobrý pomocník. Budete mít díky ní přehled o svých výkonech. Navíc vám ta správná aplikace i může pomoci zlepšovat se. Některé aplikace dnes už skoro umí nahradit osobního trenéra, protože nabízí kromě měření výsledků i rady a různé výzvy.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno