Někdy prostě nemáte jinou možnost, než péct z bezlepkové mouky. Ať už je to bezlepková dieta vaše, nebo vašich dětí, musíte se s novou situací nějak vypořádat. Co dát do těsta, aby drželo pohromadě?
Za co je zodpovědný lepek
Lepek v mouce (pšeničné, žitné, ječmenné) může především za lepivost těsta, tedy za to, že těsto tzv. drží pohromadě. Klasická mouka vám ze sucharu udělá křupavý suchar, z chleba nadýchaný chléb a z těsta na nudle hebké těsto.
Jak si poradit bez lepku
Všechny možné náhražky klasické mouky mají různé vlastnosti, avšak lepivosti těsta budete muset dosáhnout jinak. Nejprve si zkuste najít vhodnou směs, která bude nejlépe odpovídat vašemu záměru. Například kukuřičná mouka má docela dobrou pojivost, ale vždy je lepší ji smíchat ještě s dalším druhem bezlepkové mouky, aby vznikla směs, která bude vhodná na slané i sladké pečivo. Rýžová mouka zase dobře zahušťuje, ale k optimálnímu výsledku pečení je také vhodné smíchat ji s jinou bezlepkovou moukou. Dobrým zahušťovadlem je i guarová mouka nebo rohovníková moučka.
Další přísady, které spojí těsto
Protože žádná bezlepková mouka a ani směs několika muk nezajistí takovou lepivost těsta jako mouky s lepkem, je dobré přidat do těsta:
- více vody nebo mléka (bezlepkové mouky obvykle více sají),
- více oleje – ten zajistí větší lepivost,
- více vajec – máte-li v základním receptu 2 vajíčka, nebojte se dát 3 nebo i 4 vejce.
Nebojte se experimentovat
Při pečení z bezlepkových muk se nebojte experimentovat. I když se vám výtvor napoprvé nepovede, příště už budete chytřejší. Poměry jednotlivých surovin si zapisujte, abyste věděli, který byl ten optimální. Vyhledávejte na internetu recepty přímo od lidí, kteří sami mají bezlepkovou dietu a píší třeba o své nemoci a receptech blog apod.
Více článků najdete na portálu mamci.cz