Zánět slepého střeva může diagnostikovat pouze lékař, avšak některé příznaky by vás měly ihned navést k tomu, že dítě do nemocnice dopravíte. Jak se tedy zánět slepého střeva projevuje, jaké mohou nastat komplikace a kdy s převozem neotálet?

Slepé střevo

Appendix je tzv. červovitý přívěsek slepého střeva, jehož skutečná funkce dosud není zcela prozkoumána. Pokud je apendix v pořádku, ani si nevšimneme, že jej máme. Zánět nás ale dokáže pěkně potrápit.

Jaké jsou příznaky zánětu slepého střeva

Zpočátku se jedná o bolesti, které se koncentrují kolem pupíku, dítě (nebo i dospělý) nemá chuť k jídlu, může pociťovat nevolnost, nebo dokonce zvrací a má mírně zvýšenou teplotu. Postupně se bolesti přemisťují do pravého podbřišku, teplota se může zvyšovat až k horečce a jedinec trpí zácpou (i několik dní). To už je samozřejmě situace, kdy je třeba rychle dopravit nemocného k lékaři.

Diagnostika zánětu

Lékař jako jediný diagnostikuje zánět slepého střeva, a to pomocí ultrazvuku. (Bolesti totiž mohou pocházet i od zvětšených lymfatických uzlin v břiše, které jsou typické pro angínu.)

Léčba

Jedinou léčbou je chirurgický zákrok – tedy odstranění slepého střeva. U těhotných se z důvodu ochrany plodu dělá laparoskopicky.

A co rozhodně nedělat, když máte podezření na zánět slepého střeva

Možná by vás to ani nenapadlo, přesto raději upozorňujeme, že:

  • nemocnému nepodáváme žádné léky,
  • nenutíme jej cokoliv jíst ani pít,
  • nesnažíme se rozehnat zánět ledovými obklady na bříško – to by vedlo maximálně ke chronickému zánětu, jenž je nebezpečný zejména u děvčat – protože appendix leží v těsné blízkosti vaječníků a vejcovodů, mohl by se zánět rozšířit i na ně a vést až k neplodnosti.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

1 komentář

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno