I když jsme vám radili, že máte zachovat chladnou hlavu, když se vám ztratí zavazadlo, je nám jasné, že když se ztratí dítě, tak prostě chladnou hlavu zachová jen málokdo. Když si ale přečtete následující doporučení, budete aspoň vybaveni instrukcemi, které se vám mohou hodit.

Prevence

Nejdůležitější je jako vždy prevence. Díky ní obvykle nebudete muset dítko hledat ani panikařit. Pro to, aby se dítě neztratilo na ulici, v obchodním centru atd., udělejte následující:

  • dejte mu na ruku náramek s vaším telefonním číslem, popř. telefonní číslo napište vhodnou tužkou přímo na ruku,
  • batoh nebo bundu vybavte cedulkou se jménem, adresou a telefonním číslem,
  • domluvte se, kde se sejdete v případě, že se ztratíte (u vchodu, u pokladen, u informací) – to zvládne dítě cca od 6 let věku,
  • větší dítě může mít mobil, jestliže ho umí správně používat (zavolat vás, přijmout váš hovor).

Co když se přece ztratí

V místech, kde je hodně lidí, se přesto může stát, že se dítě opravdu ztratí. Na ulici se jej vydejte hledat a volejte přitom jeho jméno. V obchodě jej nechte vyvolat. Pokud vám ujede metrem, tramvají či autobusem, měli byste být domluveni, že na vás na příští zastávce počká. Pokud mu ale ujedete vy, mělo by počkat, než se dalším spojem vrátíte.

Když už je nejhůř

Když se vám dítě nedaří najít delší dobu, obraťte se na policii nebo na linku 112. Je to přece jen dítě a nemůžete čekat 24 hodin, než se objeví. Stále však doufejte, že se mu nic nestalo. Ve většině případů se ztracené děti najdou v pořádku.

Ať se vám vaše děti ztrácejí co nejméně a naše rady nebudete muset potřebovat!

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na