Ghí nejen výborně chutná, ale má i pozitivní účinky na zdraví a krásu. I když je vyrobeno z másla, má zcela jiné vlastnosti. Ghí se připravuje slabým vařením až do bodu, kdy se z něho vypaří voda a na povrchu i na dně se vytvoří bílá usazenina. Dochází k oddělení tuku a pevných mléčných částic. V indické medicíně je bráno jako elixír života. Neobsahuje laktózu, takže ho mohou i lidé, mající alergii.
V kuchyni ho můžete využít prakticky všude, kde je potřeba tuk. Na rozdíl od másla se nepřepaluje. Ghí si zachovává všechny minerály a vitamíny. Má příjemnou vůni a oříškovou chuť. Má vysoký bod zápalnosti, proto netvoří dým. Využívají ho i nejlepší kuchaři.
Ghí se využívá i v medicíně. Zlepšuje trávení, podporuje tvorbu žlučových kyselin. Má blahodárný vliv také na nervovou soustavu a léčbu nervových onemocnění. Podle ajurvédy podporuje pružnost organismu, proto je tak oblíbené mezi jogíny. Zlepšuje činnost mozku a pozitivně působí na tkáně, srdce a plíce. Ajurvéda ho využívá při léčbě kožních onemocnění. Využívá se i jako základ pro bylinné masti. Má omlazující a regenerační účinky. Má vliv na plodnost, při užívání dochází ke zlepšení kvality vajíček i spermií. Lze s ním mazat i miminka.
Jak ho připravit
Nesolené máslo nakrájejte na kousky. Nechte ho pomalu v rendlíku rozpustit a 30-45 minut probublávat, aby se odpařila voda. Důležité je, aby se rozpouštělo opravdu pomalu, aby nedošlo k přepálení mléčných bílkovin. Pěnu na povrchu sbírejte průběžně. Na konci zůstane na povrchu škraloup, který je třeba odstranit. To, že je ghí hotové poznáte podle toho, že usazeniny na dně zhnědnou. Ghí přeceďte přes síto s plátnem. Přelijte do sklenice a nechte zchladnout. Vydrží několik měsíců.
Více článků najdete na portálu mamci.cz