Novinka, která je platná od 1. února 2018, umožňuje tatínkům strávit se svým narozeným děťátkem týden. Maminkám se jistě bude hodit pomocná ruka a psychická podpora, která v šestinedělí přijde vhod. Tatínkové už nemusí čerpat dovolenou nebo řešit neplaceným volnem. Správný název je Otcovská poporodní péče.

Kdo na ní má nárok?

Nárok požádat mají zaměstnanci i OSVČ, podmínka je účast na nemocenském pojištění (minimálně 3 měsíce před nástupem na otcovskou dovolenou). Za otce se považuje ten, kdo je zapsán v rodném listě. Žádat může tatínek ve lhůtě 6 týdnů od narození dítěte. Délka otcovské péče je týden a musí se vyčerpat jednorázově, nelze ji přerušit a potom v čerpání navázat. Nárok mají i muži, kteří převzali dítě do péče nahrazující péči rodičů.

Kde žádat?

Jedná se o dávku nemocenského pojištění a otec žádá přes svého zaměstnavatele. OSVČ doručí formulář po skončení čerpání na pobočku Okresní správy sociálního zabezpečení. Otcovská dovolená je proplácena. Částka se odvíjí od výše platu.

Pokud by tatínek chtěl být doma o něco déle, musí si vzít po skončení rodičovské dovolené neplacené volno, dovolenou nebo v případě nepříznivého zdravotního stavu matky, ošetřovné.

Otcovskou dovolenou nemohou čerpat pojištěnci vykonávající pojištěnou činnost ve vazbě, odsouzení ve výkonu trestu odnětí svobody zařazení do práce a osoby ve výkonu zabezpečovací detence zařazené do práce.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno