Máte kreditní kartu? Možná jste si právě jejím prostřednictvím půjčovala na vybavení pro dítě, zařízení dětského pokojíku či na jiné účely. Kreditní karty představovaly až do doby nedávné jakousi samozřejmost. Banky je vydávaly svým klientům, kteří o ně měli eminentní zájem. Postupem času ale došlo k jeho poměrně rapidnímu ochladnutí. Na tuto skutečnost postupně začínají reagovat banky, jež se rozhodly vydávání kreditních karet zrušit. My se v následujících řádcích podíváme na to, o jaké společnosti se jednalo a také na hlavní příčiny absence zájmu o kreditní karty.

Sberbank karty jednoduše zrušila

Velmi rychle klesající zájem o kreditní karty začala řešit Sberbank, a to velmi jednoduše. Už koncem července jejich vydávání zrušila. Aktuálně už neplatí ani kreditky vydané touto společností v minulosti. Platnost měly do konce měsíce září. Jinak tato bankovní společnost rozhodně není jediná, která se k tomuto kroku odhodlala. Klienti společností Air Bank nebo Trinity Bank je už také nemají. Do budoucna Sberbank sice vydávání karet nevyloučila, s největší pravděpodobností se s nimi ale už nepočítá.

Za posledních 9 let zájem rapidně klesl

Jak se tedy situace s kreditními kartami vlastně postupem času měla? Jen pro představu, v roce 2011 vlastnilo v České republice kreditní kartu 2,3 milionu lidí. Nyní je situace rapidně odlišná. Počet karet klesl o neuvěřitelných 500 000. Samozřejmě se od tohoto faktu odvíjí i celkový objem finančních prostředků, jež si lidé takto půjčují. Jde o pouhých 17,9 miliard korun. V roce 2015 se jednalo o 29 miliard korun. Propad se tedy pohybuje okolo 40 %.

Hlavní příčinou je zřejmě konsolidace

Banky v současné době nabízejí v mnohem větším množství výhodné konsolidace půjček, které často sloučí i nebankovní půjčky. Tím pádem samozřejmě jejich klienti získávají lepší podmínky a o kreditní karty nemají zájem. Kreditky mají navíc na finančním trhu dalšího velmi silného soupeře, kterým jsou rychlé online půjčky. Moderní technologie přispívají k tomu, že lidé sahají po online půjčkách mnohem častěji. Příkladem může být i půjčka na auto. Vše je rychlejší a jednodušší. V podstatě nemusí vycházet z domu, aby získali peníze.

Kreditní karty už nenabízejí žádné lákavé výhody

Za minimální oblibou kreditek stojí i nařízení Evropské unie z roku 2015. Do této doby si banky mohly strhnout z útraty zaplacené kreditní kartou od 2 do 3 %. Od roku 2015 už se jedná o pouhých 0,3 %. Rozdíl je tedy markantní, nehledě k tomu, že lidé raději využívají online produktů, kdy je poskytnuta půjčka online ihned. Bankovním domům samozřejmě značně klesly příjmy a karty se pro ně staly málo výhodné. Ani zákazníci si nepřijdou na skvělé bonusy. Často se odmítají zadlužovat ještě tímto způsobem. I při žádosti o hypotéku je velmi důležité, aby člověk nedlužil, a to ani prostřednictvím kreditní karty. A bez hypotéky se jen tak dnes rodina bohužel neobejde.

………………………………………. Komerční článek ……………………………………..

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno