Život obvykle není jen o zábavě a o tom, co bychom chtěli dělat. Normální člověk musí plnit povinnosti či se někdy překonat k tomu, do čeho se mu nechce. Vyhýbat se tomu, co je potřeba udělat, není řešení. Lenost je výhodné utnout hned v zárodku, jak to ale udělat, když se nám „nechce?“

Několik rad, jak překonat lenost

Řiďte se pocitem „potom“

Asi každý známe tu chvíli, kdy se máme pustit do něčeho důležitého, ale přepadne nás naprostá lenost. Hlavou se nám honí milion důvodů a výmluv, proč to odložit „na jindy“. Jak z toho ven? Divili byste se, kolik lidí tomuto pocitu podlehne, spadne do svého zlozvyku lenosti a skutečně neudělá, co měl v plánu. Přináším vám jednu jednoduchou, ovšem velmi účinnou radu. Řiďte se pocitem „potom“! Co to znamená? Vzpomeňte si na chvíli, kdy jste naposledy tu potvoru lenost překonali. Jak vám bylo? Měli jste radost? Cítili jste se najednou „volní“? Spadl vám kámen ze srdce? Bylo vám skvěle, protože jste věděli, že resty už máte za sebou a můžete se s klidným svědomím vrhnout na něco příjemnějšího? Věřím, že se nepletu. Až tedy zase nastane chvíle, kdy se budete vyhýbat nějaké povinnosti, vzpomeňte si na tyto pocity a věřím, že díky nim se překonáte!

Ovládejte své myšlenky

Mějte své vnitřní monology pod kontrolou a co víc, pokuste se je přetvářet! Ať to zní jakkoli bláznivě, toto je recept na spokojený život. Jakoukoli myšlenku, kterou zachytíte a podporuje váš zlozvyk prostě a jednoduše změňte. Místo „Vážně se mi do toho vůbec nechce“ si řekněte „Těším se, až to budu mít hotové!“

Najděte příčinu

Pokud chcete skutečně vyřešit nějaký problém, vždy musíte najít jeho příčinu. Zapátrejte tedy po tom nejhlubším důvodu své lenosti. Možná jste nad tím ještě nikdy nepřemýšleli a zkrátka se tak přijali. Nebo ani nevíte, že i lenost má nějakou příčinu, kterou můžete zlomit. Ve skutečnosti za leností stojí nějaký „vadný“ myšlenkový vzorec, který můžete s trochou snahy a trpělivosti přetvořit.

Pravidelně cvičte

Ano, opravdu je toto rada pro lidi, kteří bojují s leností. Možná to zní úsměvně, ale ve skutečnosti má svůj smysl. Paradoxně čím více odpočíváme a jen tak se „poflakujeme“ či „válíme“, tím méně energie máme. A naopak! Pravidelné cvičení uvolňuje endorfiny, tedy pocity štěstí a také nás naladí na tu správnou vlnu – na tu aktivní. Zkuste to a věřte, že už po pár dnech pocítíte nárůst své životní energie.

Prostě začněte

Zní to velmi jednoduše, že? A přesně takto jednoduché to taky je. Ve chvíli, kdy před nějakou činností zaznamenáte první výmluvnou myšlenku, prostě se seberte a udělejte to. Víte přece, že z rozjetého vlaku se už těžko odchází.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno