Stále více lidí využívá nákupy přes internet a v dnešní době snad neexistuje nikdo, kdo by to alespoň jednou nevyzkoušel. Internetové nákupy jsou pohodlné, rychlé a nabízí mnohem větší výběr zboží, než klasické kamenné obchody. Vyhnete se navíc neochotnému personálu a nemusíte řešit zavírací dobu obchodu.

I nákup přes internet má však kromě výhod jisté nevýhody. Zboží, které si kupujete, nemůžete prozkoumat dotekem, ani si ho před nákupem vyzkoušet. Za nejrizikovější nákup se proto považuje oblečení, které vám po dodání nemusí správně padnout. Čekací doba na zásilku může přitom být někdy příliš dlouhá podle dostupnosti skladu a závislá také na rychlosti poštovního doručení.

Aby se z internetového nakupování pro vás nestala noční můra, stačí si dávat pozor na pár drobností:

  1. S výběrem zboží si dejte načas a srovnávejte mezi sebou různé internetové obchody. Je to trochu běh na dlouhou trať, ale existuje pak menší riziko, že vám unikne výhodná sleva, nebo že zakoupené věci přeplatíte, protože jinde jej nabízejí levněji.
  2. Kontrolujte dostupnost vámi vybraného zboží, protože ne vždy musí být skladem. Platí to samozřejmě i pro internetové obchody, které už většinou uvádějí, zda je vybrané zboží dostupné na skladě, popřípadě kolik kusů ještě zbývá. Vyhnete se tak příliš dlouhému čekání.
  3. Pečlivě si projděte tabulky měřených velikostí. Nákup oblečení přes internet nese svá rizika. Dopřejte si proto dostatek času pro důkladné přeměření a vždy určujte svoji velikost jen podle přiložené tabulky vybraného obchodu. Takto určená velikost nemusí už totiž souhlasit s hodnotami v dalších obchodech.
  4. Čtěte hodnocení ostatních zákazníků, kteří již mají s obchodem zkušenosti. Neznamená to, že musíte vybírat zboží podle cizích názorů, ale pokud se pod prodávaným předmětem, který vás zaujal, hromadí velké množství negativních komentářů se stížnostmi na kvalitu nebo neodpovídající vlastnosti, může vám to ušetřit zklamání a nespokojenost s nákupem.
  5. Velmi dobře si promyslete, jak budete za zboží platit. Většinou se obchody zaměřují na využití platebních karet nebo na zaslání dobírkou. Obě služby jsou přitom využívány zákazníky rovnoměrně. Při užití platební karty však musíte mít nastavenou službu převodu peněz prostřednictvím internetu a vždy tu existuje jisté riziko, že platíte předem za zboží, které ještě nemáte v ruce.

Internetové nákupy stále nabízejí více výhod než nevýhod a je jisté, že jejich obliba postupem času bude jen vzrůstat. I proto je důležité nespoléhat na bezchybnost internetového způsobu nakupování a dávat si na určité věci pozor, aby vám nákup na internetu přinášel jen radost a užitek.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

1 komentář

  1. Pohodlné doby? To až v poslední řadě, řekl bych. Zaměstnaný člověk většinou nemá dost času objíždět kamenné obchody a pokud nějaký najde, stráví ho raději s rodinou, koníčky nebo jiným užitečným způsobem. Nákup přes internet je také především ekonomický, zejména pokud nakupujete mimo české e-shopy. I z ekologického hlediska je příznivější a to nejen kvůli hromadné dopravě zásilek. Kdyby byla pohodlnost v tomto ohledu důležitá, nestalo by se nakupování někdy až chorobným životním stylem mnoha lidí.

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno