Správnou školní tašku řešíte nejspíš hlavně u budoucího prvňáčka. Nepodceňte to ale ani u větších dětí. Vybírejte zejména tašky s anatomicky tvarovanými zády, ale věnujte pozornost také výšce a stáří dítěte, popř. jak dlouho bude mít tašku na zádech cestou do školy.

Zdraví a pohodlí především

Děti samozřejmě vybírají tašku hlavně podle designu. Chtějí tam mít obrázek svých oblíbených hrdinů, zvířátek apod. Vy určitě jejich výběr berte v potaz, ale zaměřte se na kvalitu aktovky.Zda má anatomicky tvarovaná záda včetně opěrek pro lopatky, dostatečně široké popruhy, polstrovaná záda i dno.

Velikost a váha

Velikost i váha tašky by měly odpovídat věku a výšce dítěte. Pro prvňáčky se určitě hodí menší tašky s váhou do 1 kg, pro větší děti může být taška rozměrnější a těžší. Přesto by neměla sama o sobě přesáhnout 2 kg, neboť učebnice a sešity jsou také poměrně těžké.

Aktovka, nebo batoh

Pro prvňáky, resp. celý první stupeň lze jednoznačně doporučit aktovku, která je navíc přehledně dělená vnitřní přihrádkou, má samostatnou přihrádku na svačinu a pití, popř. na další drobnosti. Přehlednost je důležitá, aby dítko nebylo zbytečně stresováno tím, že něco nemůže najít – stresu si ve škole užije i tak dost, všechno je pro něj nové. Batoh se potom hodí na druhý stupeň a pro studenty. I u batohu je však důležité anatomické tvarování a pohodlné nošení.

Reflexní prvky

Nezapomeňte ani na bezpečnost vašeho dítěte. Vybírejte tašku, která je již v základní výbavě vybavena reflexními prvky. Pokud jste na to zapomněli, dodejte reflexní prvky dodatečně – samolepicí, nebo alespoň ve formě reflexních pásek, které připevníte na poutko nebo popruhy.

Správné nošení

Ani sebelepší taška nezajistí zdravá záda a pohodlné nošení, pokud bude nošena špatně. Udělejte si tedy čas na to, abyste dítěti tašku vyzkoušeli a upravili popruhy tak, aby nebyly ani příliš těsné, ani příliš volné. To poznáte jednoduše tak, že horní rohy tašky budou přibližně v úrovni ramen. Pokud se vám přesto zdá, že aktovka plná učebnic bude na vaše dítko těžká, pořiďte mu dodatečný hrudní popruh, který se běžně prodává k batohům. Váha učebnic se tak lépe rozloží.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno