Žaludová káva: Žaludy nejsou jen obyčejné podzimní plody, věděli jste, že z nich lze také vyrobit výbornou a zdravou náhražku kávy? Rozhodně není žádnou novinkou, znaly ji už naši předci. Na výrobu není těžká.
Majestátní a posvátný dub
Dub je majestátní a mohutný, dorůstá až třiceti metrů. Často se dožívá úctyhodného věku několika stovek let. Patří mezi stromy, které řadíme mezi posvátné. Dub je symbolem síly, mohutnosti a dlouhověkosti. Byl uctíván Slovany i Kelty.
Kdy sbírat žaludy
Plody všech druhů dubů, které u nás rostou, jsou jedlé. Mají typickou svíravou chuť a jsou vyhledávány především divočáky. Sbírají se zhruba od poloviny září do půlky října. Nejlepší je sbírat plody v místech daleko od silnic nebo frekventovaných míst. Žaludy se dají připravit na mnoho způsobů.
Žaludová káva
Žaludová káva rozhodně není žádnou novinkou, znali ji už naši předci. Jako náhražka pravé kávy se využívala v dobách nedostatku, jako finančně dostupnější varianta, dokonce se z žaludů mlela mouka. Lidé si ji připravovali už v době, kdy sem ještě nebyly dovezeny plody kávovníku. Chuťově se dá přirovnat k cikorce.
Jak na výrobu kávy
V dnešní době není problém zakoupit si v prodejnách zdravé výživy již hotový výrobek, pokud ale máte možnost nasbírat si vlastní žaludy, vyzkoušejte si domácí přípravu. Nasbíráme si žaludy a dáme je na plech pražit, na 1800 C. Přibližná doba pražení je asi 45-60 minut. Pravidelně plody kontrolujeme a promícháváme. Začnou praskat a měly by mít barvu odpovídající pražené kávě. Žaludy vyndáme z trouby a necháme je vychladnout. Oloupeme je, rozdrtíme a můžeme rozemlít v kávovém mlýnku.
Jiné zdroje uvádí malinko jiný postup. Žaludy ihned oloupeme, pokrájíme a dáme pražit na pánev. Následně rozdrtíme v hmoždíři nebo pomeleme v mlýnku.
Délka pražení má vliv i na chuť, pokud bude doba kratší, tak bude chutnat spíše jako čaj. Když budeme pražit déle, chuť bude podobná cikorce s oříškovým nádechem.
Jak si kávu připravit
Do hrníčku si nasypeme 1-3 lžičky opražené dubové drti a zalijeme horkou vodou. Ponecháme 10 minut působit a následně přecedíme. Pokud by pro vás byla chuť příliš svíravá, lze nápoj vylepšit skořicí, hřebíčkem nebo třeba kardamonem. Podle chuti můžeme kombinovat i s pravou zrnkovou kávou nebo zjemnit mlékem.
Zdravotní přínosy žaludové kávy
Tento nápoj zklidňuje játra, slezinu i žaludek. Má velký obsah tříslovin, takže působí proti průjmu. Nápoj brání nadměrnému pocení, z důvodu stahujícího účinku. Lze ji využít i proti úpornému akné. Výhodou je i to, že neobsahuje kofein, takže si „kávu“ mohou dopřát i ti, kteří pravou pít nemohou. Obsahuje významné množství minerálů, což prospívá našim kostem.
Co s přebytkem úrody?
Pokud jste nasbírali opravdu velkou úrodu, můžete vyzkoušet například kloktadlo do krku nebo žaludovou tinkturu.
Žaludová tinktura: 1 lžíci nasekaných žaludů zalijeme 2dl 60 % pálenky. Ponecháme na klidném místě 14 dní louhovat za pravidelného protřepávání. Poté přecedíme. Většinou je doporučené užívání 2x denně 25 kapek, po dobu 2 měsíců.
Žaludové kloktadlo: 1 hrst nasekaných žaludů přelijeme 0,5l vroucí vody. Necháme 30 minut louhovat. Následně přecedíme. Kloktáme několikrát denně. Na každý den si připravte čerstvý nápoj.
Více článků najdete na portálu mamci.cz