Zdroj foto: facebook.com

Taťána Kovaříková: Kdyby nebylo panenek, nebylo by módní návrhářky Taťány Kovaříkové. Jaká barva ji charakterizuje? Do které barvy se oblékla jen jednou a u jaké příležitosti? Co považuje za svůj největší úspěch?

Od šití na panenky k profesi modelky

Jako malá šila Taťána Kovaříková na panenky. Vzorem pro ni byla její maminka, která pracovala jako bytová architektka a dokázala si věci navrhnout a nakreslit. Ani pro Taťánu nebyl návrh šatů problém, ale postrádala trpělivost, neboť všechno chtěla mít rychle hotové a tak většinu došívala obvykle její babička.

Ve 12 letech začala koketovat s myšlenkou být oděvní návrhářkou. Její maminka přivedla svou kamarádku, která se ráda oblékala, aby jí Taťána něco ušila. Ta se úkolu nezalekla. Vytáhla střih z časopisu určeného pro všechny milovnice šití a ušila košili, kterou dotyčná opravdu nosila. A tak ve 14 letech se vypravila do Brna na oděvní školu. Zde na škole šila a pletla na spolužačky. Občas si ušila i něco na sebe, což bylo spíše nutností, protože byla vysoká a hubená a neměla se tak kde oblékat.

Jenže když si něco ušila, většinou se nejednalo o klasický model, a tak díky němu vyčnívala z davu. Tenkrát nebyly zvykem jakékoli odlišnosti. Nicméně beztak zjistila, že právě ji baví šít nejvíc pro ostatní než pro sebe.

V roce 1986 přišla do Prahy, kde měla štěstí na pár lidí, kteří jí pomohli a zkusili to s ní, jak říká Taťána. A tak začala v Praze s prací manekýny a díky tomu o ní leckdo věděl. Prvně se klientela rozrůstala, že začala šít pro známé známých. Profesně první věci navrhovala a šila pro Helenu Vondráčkovou a Jiřího Korna.

Zdroj foto: facebook/Taťána Kovaříková

V roce 1995 založila vlastní značku

První profesní šití bylo signálem, že začala uvažovat nad svou osobní značkou. To se stalo v roce 1995. Od té doby funguje její butik dodnes. Klientela je pestrá a neustále se rozrůstá, nicméně stálicí zůstává již výše zmíněná Helena Vondráčková, se kterou spolupracuje doposud. Navrhuje také například pro Jitku Asterovou, Moniku Absolonovou. Mezi její pravidelné zákaznice patří mimo jiné Hana Zagorová. V roce 2015 navrhla róbu barvy holubí šedi pro švédskou královskou svatbu a to konkrétně pro snachu britské královny Alžběty II.

Vyznává jednoduchost a sází na černou barvu

Poznávacím prvkem v jejím navrhování modelů je jednoduchost, která se ovšem neokouká a současně klade důraz na rafinovanost, preciznost a také jistým způsobem odlišnost. Základ tvoří kvalitní materiály, promyšlené střihy působící ovšem jednoduše.

Šatníku módní návrhářky Taťány Kovaříkové jednoznačně dominuje černá, ve které ji také nejčastěji je možné vidět. Oblečení bílé barvy měla prakticky jen jednou v životě na sobě a to takřka nedávno. A to u příležitosti své svatby. Vdávala se ve svých 52 letech. Jak řekla svému manželovi, je to poprvé a naposled, kdy ji může vidět v bílém oblečení. Na druhou stranu přiznala, že si to náležitě užila. Svatební šaty si samozřejmě navrhla sama.

Co považuje za svůj největší úspěch?

Kupodivu to není žádný zajímavý model, ani navržení outfitu pro významnou osobnost. Jejím největším úspěchem je pro Taťánu její syn Maxmilián. Dnes už dospělý mladík, jenž vystudoval herectví a kromě toho se věnuje i hudbě. Se synem má kamarádský vztah.

Jak se udržuje v kondici a co dělá pro svůj vzhled?

Taťána každé ráno cvičí 20 minut jógu. Cvičení, které jí pomohlo i od bolesti zad. Změnila trochu i životosprávu, což neznamená, že by se zřekla nadobro svého oblíbeného pečení. Jen si hlídá, aby byl větší výdaj než příjem.

Co se týče péče o pleť, tak je pro ni velmi zásadní. Jelikož je alergik a má od dětství problémy, chodí pravidelně na kosmetiku a používá osvědčené krémy. Neopomíjí péči o krk a oční okolí. To jsou části, které podle Taťány na ženě nejvíce prozradí skutečný věk. Hýčká se pravidelnou návštěvou kadeřníka. Sama ví, že všichni stárneme. Někteří jen trochu pomaleji a některé ženy dokáží stárnout do krásy, jako prý její maminka. A tak módní návrhářka doufá, že v tomto směru se bude své mamince podobat.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno