Zdroj foto: Georges Biard, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons Adriana Sklenaříková

Miminko po čtyřicítce: Říká se, že optimální věk, kdy by žena měla mít miminko, je do 30, někdy se toleruje i hranice 35 let. Ovšem někdy se to prostě nepovede. Důkazem toho jsou i herečky, které z různých důvodů přivedly své děti na svět až po uplynutí 40. narozenin. Mohou však pro vás být důkazem, že možné to je a že se nikdy nesmíte vzdát.

Zdroj foto: Siebbi, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons  Nicole Kidman

Zahraniční celebrity

Nejvíce maminek, které porodily své první dítě po čtyřicítce, najdeme za hranicemi. Můžeme sem zařadit Cameron Diaz, která se poprvé maminkou stala ve svých 47 (!) letech, Salmu Hayek, která své první dítě porodila v 41 letech nebo Nicole Kidman, která své první dítě také porodila v 41 letech.

Naše slavné maminky

Mezi našimi slavnými maminkami si jistě všichni ze Stardance pamatujeme usměvavou Miluši Bittnerovou, které se dítě narodilo po 41. narozeninách. Také zpěvačka  Ilona Czáková si dlouho užívala kariéry a děti si pořídila až po čtyřicítce. Díky tomu se ale téměř stáhla do soukromí, věnuje se hlavně rodině a vystupuje jen příležitostně. I mezi modelkami najdeme pozdní maminky – je to třeba Adriana Sklenaříková, která svou dceru porodila až ve 47 letech.

Rizika pozdního těhotenství

Ačkoliv všechny tyto maminky nám dávají naději, že můžeme mít dítě kdykoliv, přesto bychom si měly připomenout, jaká jsou největší rizika pozdního těhotenství:

  1. Mohou nastat problémy již při oplodnění – šance na otěhotnění každým rokem klesá.
  2. Maminky po 35. roce života mají vyšší výskyt Downova syndromu u dětí.
  3. Existuje určité riziko předčasného porodu, a bohužel v nižších měsících i potratu.

Zvažte vždy všechna pro a proti, než se rozhodnete k jakékoliv variantě (brzké těhotenství, pozdní těhotenství). A také zkuste nekritizovat ostatní ženy za to, jak se rozhodly ony. Mnohé třeba neměly na vybranou.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno