Zdroj foto: envato.

Každý se občas cítí zahlcen svými pocity a emocemi či ho zasáhne vlna úzkosti a smutku. Někdy je to vyvolané okolnostmi a nějakou nepříjemnou situací, ale může to přijít i jen tak – bez důvodu. Ať tak či tak, je důležité a užitečné osvojit si techniky navození klidu a trénovat. Časem už vás jen tak něco nevyvede z míry a když ano, budete už vědět, jak si pomoci a jak se uklidnit. V dnešním článku vám prozradím pár tipů, jak bojovat proti stresu a úzkosti.

5 tipů, jak se rychle uklidnit

Dechové cvičení

Dechová cvičení jsou jednou z nejlepších možností, jak se vypořádat se stresem. Zabere vám to chvilku a navíc se vám tato „investice do sebe“ mnohonásobně vrátí. Je ideální provádět dechová cvičení pravidelně, klidně každý den před spaním, ale hodí se i jako okamžitá pomoc při nějaké stresové situaci. Nádech a výdech provádíme pozvolna nosem. Během nádechu napočítáme do čtyř a stejně tak i u výdechu. Dýcháme pomocí bránice (do břicha, ne do plic) a ne pouze hrudníkem. Regulujeme tak tělesné procesy, což nám pomůže udržet se v klidu.

Zdroj foto: envato.

Uvolněte se

Uvolnění celého těla je tím nejlepším lékem na stres, úzkost, či špatnou náladu a budete se díky tomu cítit, jako znovuzrození. Je na vás, jak to bude probíhat – musí vám to být příjemné. Můžete se pustit nějakou příjemnou uklidňující hudbu a nebo si jen užívat ticho. Poté zaujměte pozici, ve které se cítíte dobře. Zavřete oči. A v klidu a zhluboka dýchejte. Při dýchání si představujte, jak je vaše tělo lehké. Představujte si každou část těla a to, jak se s výdechem postupně uvolňuje.

Zacvičte si

Během cvičení se vyplavují endorfiny a proto nám cvičení (či jiná fyzická aktivita) dokáže zlepšit náladu a uklidnit nás ve vypjaté situaci. Navíc když zaměstnáte tělo, nebudete tolik přemýšlet nad věcmi, které ve vás vyvolávají stres či úzkost.

Běžte na vzduch

Vpusťte k sobě čerstvý vzduch. Ideálně se běžte provětrat na procházku, ale pokud zrovna nemáte tu možnost, nevadí! Stačí otevřít okno a vyvětrat a uvidíte, že se hned budete cítit alespoň o trochu lépe a více svěže.

Meditujte

Meditace má ve východních tradicích dlouhou a uznávanou historii, avšak i u nás už není takové tabu či velká neznámá a stále více lidem se tato relaxační technika dostává do povědomí. Věděli jste, že mnohé vědecké studie prokázaly, že meditace podporuje relaxaci a pohodu? Také může dokonce změnit způsob, jakým mozek nakládá s vnějšími podněty. Nemusíte ani vycházet z domu – k meditaci nepotřebujete vůbec nic! A pokud toho o ní ještě moc nevíte, internet je plný materiálu, ze kterého můžete čerpat.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno