Bipolární afektivní porucha se kdysi jmenovala maniodepresivní psychóza, jen dostala odbornější a lépe znějící jméno. Avšak lidé, kteří jí trpí, mají dost problémů sami se sebou, a jejich partneři to také nemají jednoduché. Přinášíme pár rad, jak to s nimi přežít.
Co je bipolární afektivní porucha
Bipolární afektivní porucha je psychiatrická diagnóza pro závažnou duševní poruchu, kdy se u pacienta střídají mánie a deprese. Mánie je stav, kdy je pacient v euforii, je nepřiměřeně veselý, má neobvykle vysoké sebevědomí, rychle mu to přemýšlí a rychle mluví, obvykle tak, že jej ostatní nestíhají, má sklon vymýšlet nové projekty, které nestíhá dokončit, má také sklon k utrácení peněz, někdy i k sexuální promiskuitě nebo zneužívání drog. Tato fáze může trvat několik dní, týdnů, ale ve výjimečných případech i měsíců. Po ní je však pacient vyčerpaný a nastává období deprese.
Depresi není potřeba nijak zvlášť popisovat, pacient je naopak utlumený, nemůže nic dělat, do ničeho se mu nechce, je málomluvný, nemůže se soustředit, má nízké sebevědomí, mívá sklony k sebevraždě….
V obou fázích je potřeba mu pomoci, i když on si nemyslí (zejména v mánii), že je nemocen.

Co pomůže
Při bipolární afektivní poruše pomáhají v první řadě léky, které předepíše psychiatr. Jedině ten je schopen pacienta vyšetřit, určit správnou diagnózu a podat vhodné léky. Ve druhé řadě je pomocná psychoterapie, která pacienta naučí zacházet s různými fázemi nemoci, naučí jej je rozeznávat. Tady je důležitý i partner, protože ten mnohem lépe a dříve vidí, že se něco děje, tedy že nastupuje mánie nebo deprese. Člověk sám na sebe nedokáže nahlédnout, i když pacient například po 10 letech léčby už je schopen si uvědomit příznaky, při kterých by měl zpozornět.
Rady pro partnera
Partner by měl být především trpělivý. Pokuste se rozeznat, která fáze právě u vašeho nemocného partnera probíhá a dohlédnout, aby bral léky. Pokud se projevy nemoci spíše zhoršují, dopravte nemocného urychleně k jeho lékaři. Pomozte s péčí o domácnost a o děti, pokud je máte. Nevyčítejte, protože nemocný za svou nemoc nemůže – jakkoliv jsou dosud psychiatrické nemoci stigmatizovány, pořád je to nemoc, jako třeba cukrovka nebo rakovina.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.ordinace.cz, Vavrušková Lívia, Bipolární porucha, Osvěta, Praha 2004
Více článků najdete na portálu mamci.cz