Syndrom vyhoření bývá obvykle spojován s prací – jednoduše už jste té konkrétní práci věnovali přespříliš času i nervů, a práce vás pomalu, ale jistě přestává bavit, naopak máte pocit, že vás dokonce vysává. Jenže syndrom vyhoření mohou pociťovat i maminky (nebo tatínkové) na rodičovské dovolené. Co to tedy je?
Syndrom vyhoření
Podle definic odborníků je syndrom vyhoření psychický stav, který vychází z chronického stresu a projevuje se vyčerpáním, únavou, ztrátou radosti z povolání (nebo vykonávané činnosti), emočním vyčerpáním (labilitou) i kognitivním vyčerpáním. Nejvíce trpí syndromem vyhoření pracovníci v pomáhajících profesích – lékaři, zdravotní sestry, hasiči, policisté, učitelé, ale také ti, kteří pracují ve vysokých funkcích (manažeři) apod. Není výjimkou, že syndrom vyhoření zažije rodič na rodičovské dovolené, zvláště tehdy, když nemá s kým se o starost o dítě podělit.
Příznaky syndromu vyhoření
I když si myslíte, že u vás se o syndrom vyhoření nejedná, zkuste se zaměřit na následující příznaky. A zeptejte se také svého okolí, jak na ně působíte. Člověk totiž obvykle není schopen objektivně nahlédnout sám na sebe. Někdo, komu důvěřujete, vám určitě rád pomůže. Příznaky syndromu vyhoření tedy jsou:
- únava,
- poruchy paměti,
- poruchy soustředění,
- poruchy spánku,
- tělesné potíže (bolesti břicha, pocity na zvracení, ztížené dýchání, hlava „jako ve svěráku“),
- nespokojenost nejen s prací,
- deprese a úzkosti,
- tendence kompenzovat svůj stav pomocí návykových látek (kouření, alkohol),
- tendence ke snížení sebedůvěry a z toho vyplývající poruchy ve vztazích s ostatními lidmi (rodina, příbuzní, přátelé).
Prevence syndromu vyhoření
Prevence je i v tomto případě lepší než následné léčení. Abyste předešli syndromu vyhoření, musíte od začátku nástupu do zaměstnání kompenzovat práci odpočinkem – pohybem, setkáváním s přáteli, aktivním i pasivním odpočinkem. Důležité také je, abyste si ve volných chvílích dopřáli digitální detox (žádný telefon, tablet ani notebook). Velkým pomocníkem je pobyt v přírodě, který vám dá zapomenout na běžné starosti.
Léčení syndromu vyhoření
Kdo si prošel všemi stádii a příznaky syndromu vyhoření, ten nejspíš bude muset změnit profesi, nebo si alespoň dopřát dlouhou dovolenou. Při léčbě pomůže psycholog nebo psychoterapeut. Naučí vás technikám, jak zvládat stres (jóga, meditace). Někdy je potřeba i medicínsky zasáhnout – například předepsat léky na spaní. Vše je ale běh na dlouhou trať. Někteří se mohou ke své původní profesi vrátit, mnoho lidí ale skutečně musí najít smysl svého života v jiném zaměstnání (nebo celkově jinde).
Snažte se syndromu vyhoření předejít, protože jeho léčení je mnohem delší a náročnější.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.rehabilitace.info, www.novinky.cz, Křivohlavý, Jaro: Psychologie zdraví, Portál, Praha 2009
Více článků najdete na portálu mamci.cz