O tom, zda káva je nebo není zdravá se vedou dalekosáhlé diskuze. Někteří odborníci vyzdvihují spíše pozitivní účinky kávy na lidský organismus, jiní zase upozorňují na ty negativní. Jak je to s tímto nápojem doopravdy?

Pravda je taková, že jeden šálek kávy (o klasickém objemu 250 ml) obsahuje určité množství vitamínu B1, B2, B3 a B5 a dále také stopové množství manganu, hořčíku, fosforu i draslíku. Abyste do sebe však dostali takový objem látek, který pokryje vaší doporučenou denní potřebu, museli byste vypít několik litrů tohoto nápoje. Zároveň ale káva obsahuje velké množství antioxidantů a některé zdroje uvádějí, že lidské tělo je schopné zpracovat je lépe než stejné látky z některých druhů ovoce nebo zeleniny.

Na druhou stranu káva obsahuje kofein, který je jedním z nejrozšířenějších stimulantů. Snižuje únavu a podporuje činnost mozku. Kromě toho káva podporuje látkovou výměnu v těle. Je prokázané, že pomáhá sportovcům dosahovat lepších výkonů. Stimulační účinky kávy jsou však krátkodobé a při pravidelném užívání jejich účinnost klesá.

Je důležité si uvědomit, že pití kávy s sebou může přinášet také negativní účinky. Káva ve větším množstvím například může ovlivňovat kvalitu spánku. U některých jedinců může její nadměrná konzumace vést k nespavosti. Káva ve větším množství dále může vyvolávat pocity úzkostí, bušení srdce a záchvaty paniky. V neposlední řadě je také důležité zmínit také fakt, že káva je droga a jako kterákoli jiná je vysoce návyková.

Káva působí na každý organismus zcela odlišně. Vyzkoušejte tedy pití kávy nejprve v menším množství a pozorujte, jak na váš organismus působí.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno