Chtěli byste začít cvičit nebo zkusit nějaké cvičení, ale nevíte, jaké zvolit? Čtěte dále.

Ještě před cvičením si poctivě zodpovězte následující otázky:

  1. Jak dlouho jste již necvičili? Pokud je to opravdu dlouho, budete muset začít pomalu a postupně, ale zato vaše úsilí bude vidět poměrně brzy.
  2. Co vás ke cvičení vede? Chcete zhubnout? Chcete si udržet váhu? Chcete vylepšit postavu? Chcete žít zdravěji? Každá otázka bude mít svou odpověď v jiném druhu cvičení (viz dále).
  3. Jste/nejste těhotná? A pokud ano, cvičila jste již před těhotenstvím? To je docela zásadní otázka. Těhotenství samo o sobě nevylučuje cvičení, ale záleží také na tom, jestli jste zvyklá cvičit. Naopak začínat s novým cvičením během těhotenství se nedoporučuje, protože gravidita je již sama o sobě docela velká zátěž.

A teď se již můžeme podívat na konkrétní cvičení:

Jóga a chůze

Pokud jste se dosud moc nehýbali, zvolte chůzi nebo jógu. Obojí můžete dělat i individuálně, u jógy však doporučujeme alespoň ze začátku navštěvovat nějaký kurz, kde se seznámíte se správným dýcháním a prováděním jednotlivých cviků. Chůzi vám naopak zpříjemní trekkingové hole.

Pilates

Potřebujete-li zpevnit především střed těla (což je problém většiny žen a někdy i mužů), vyberte si pilates. Metoda, která spojuje prvky jógy s dynamičtějším cvičením, vám již po několika hodinách přinese pevné bříško i zpevněná záda. Maminky po porodu jistě ocení, že se naučí i cviky na zpevnění pánevního dna. Naopak v těhotenství můžete z pilates provádět jen některé cviky, které nejsou zaměřeny na břišní svaly, zvláště ty přímé. Ze začátku je určitě vhodné navštěvovat kurz, kde vám cvičitel/ka předvede cviky ve správném provedení i pořadí.

Aerobik, step-aerobik nebo běh

Vy, kdo si troufáte na něco rychlejšího, zkuste aerobik, step-aerobik nebo běh. Je to cvičení vhodné i při hubnutí a rozhodně se při něm zapotíte. A zatímco aerobik a step-aerobik si více užijete ve skupině, kde vám cviky i choreografii bude vymýšlet zkušená cvičitelka, běhat můžete jak s kamarádkou, tak i samy. Nezapomeňte však na rozcvičení před během a naopak protažení po běhu.

Posilovna

Potřebujete spíš nabrat svalovou hmotu? Pak zajděte do posilovny. Rovněž taky je lepší nejprve začít pod vedením zkušeného trenéra, abyste se nepřetěžovali. Pak již můžete cvičit i sami. Opět je důležité se před posilováním rozcvičit a po posilování protáhnout svaly, jinak se vám zkrátí a budou bolet.

Zumba

Máte rádi spíš taneční pohyb? Pak je pro vás jako stvořená zumba. Zumba představuje aerobní tréning, kde se střídají rychlé a pomalé skladby. Lekcí zumby je dnes nepřeberné množství a nabízí ji téměř každé sportovní centrum.

Vybrali jste si, nebo jste stále na vážkách? Pro ty, kteří chtějí vyzkoušet i něco jiného, přineseme příště tipy na poněkud „exotičtější“ cvičení 😉

Více článků najdete na portálu mamci.cz

5 KOMENTÁŘE

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno