Konečně je tady chvíle, na kterou jste se v lepším případě třásla několik let, v tom horším od malička. Stěhujete se do „domečku“. Už se vidíte, jak plná energie pobíháte mezi prací doma a prací na zahradě, naplněná, šťastná. Myslíte na pěstování bylinek a dlouhé letní večery strávené se sklenkou vína na perfektně upravené zahradě. Tohle všechno se skutečně může stát. Ovšem pokud jste prožila celý život v bytě, tak zbystřete a raději se trochu připravte i na odvrácenou stranu domové kultury.

  • Nekonečný úklid

Pokud máte představu, že když se stěhujete z bytu o 50 metrech čtverečních do domu o 100 metrech čtverečních, tak budete uklízet dvakrát více, mýlíte se. Budete uklízet minimálně čtyřikrát více, protože jakkoliv nelogicky se to jeví, úklid v domě oproti úklidu v bytě narůstá kvadraticky. Možná za to může ta vysněná předsíňka na kočár, boty a posbírané ořechy a možná taky ne, každopádně nepořádek se v domě automaticky hromadí více. Pak si také přičtěte úklid zahrady. Nejspíš počítáte s romantickým pletím záhonků a už vidíte svého svalnatého opáleného muže, jak ze žebříku stříhá tůje, ale myslete také na méně vzrušující práce jako je sekání trávy nebo hrabání listí.

  • Jiné pojetí tepla

Lidem z domu se automaticky přenastaví termoregulace. Je jim teplo i v případě, že teploměr jejich termostatu ukazuje krásných 21,5 °C. Spolehněte se, že najednou bude vašemu muži stále teplo a jeho největší láskou už nebudete vy ale termostat, který NIKDY nelže. Ale nezoufejte, nepotrvá to věčně, vaše tělo kapituluje, na teplou bytovou minulost zapomene a nastaví se na teplotu vhodnou pro pořádné domaře.

Vůbec topení samo o sobě může být traumatizujícím zážitkem, ale to záleží na stupni vaší odvahy. Je-li vaším centrálním zdrojem tepla krb, nejspíš jste beznadějní romantici, kteří vědí, do čeho šli.

Je dobré také počítat s tím, že někdy v domě neteče teplá voda okamžitě. Prostě pustíte teplou vodu a na minutku si můžete odskočit utřít kuchyňskou linku a posbírat hračky. Pak se vrátíte a můžete umýt nádobí.

  • Více věcí

Nelze říci, že každý člověk z domu je kramář, ale minimálně nadpoloviční většina jistě. Dům přímo vybízí k hromadění věcí, které se jistě ještě budou hodit. Nehodí-li se již něco do obýváku, hodí se k dětem. Nehodí-li se již do dětského pokoje, hodí se do předsíně. Nehodí-li se do předsíně, hodí se do garáže, a když už se nehodí ani do té garáže, jistě ještě najde využití na zahradě. To je psáno mírně s nadsázkou, každopádně pokud jste ryzí nekramář, stejně se nevyhnete koupi nepostradatelných předmětů, které každý domácí kutil a zahradník potřebuje.

  • Nikdy není nic hotové

Tento bod nelze brát jinak než pozitivně, protože už nemusíte litovat těch proflákaných sobot. VŽDY bude co dělat. A vždy, když budete mít pocit, že jste si své hnízdečko už dostatečně zvelebili, vyskytne se příležitost k další opravě či k dalšímu vylepšení. Už nikdy se nebudete nudit. I proto je rozhodnutí bydlet v domě jen pro statečné. 

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno