Můžete to snadno slyšet od babiček nebo jiných příbuzných. Jakmile se dozví, že čekáte miminko, začnou bedlivě sledovat, jak moc toho jíte, a připomínají vám, že teď jíte za dva a není tedy na místě si cokoliv odpírat. Je tomu ale skutečně tak, že si nyní můžete dopřát vše, na co máte chuť – a v libovolném množství?
Individuální nastavení každé ženy
V těhotenství, stejně jako kdykoliv jindy, je velmi individuální, kolik toho žena může sníst, a jak moc se to podepíše na její váze. Některé maminky v těhotenství netrpí nevolnostmi a opravdu si dopřejí, co hrdlo ráčí, aniž by jejich váhový přírůstek přesáhl deset kilo, avšak situace může být i zcela opačná. Nelze dát jednoznačné doporučení, jak moc jíst, ale určitě je na místě pravidelně si sledovat váhu a snažit se ji udržet v přijatelných mezích.
Jak a kdy přibírat
Jako běžné doporučení lze brát, že za dobu těhotenství by žena měla přibrat v rozmezí 12 – 15 kilogramů. Někteří lékaři však v tomto ohledu berou v potaz též výchozí váhu maminky. Pokud žena měla podváhu v době otěhotnění, může si klidně dovolit přibrat více. Naopak, pokud už její výchozí váha byla vysoká, je lépe, když přibere minimálně. Samozřejmě optimální je, když žena přibírá v průběhu celého těhotenství určitým tempem a nejedná se o skokový nárůst váhy.
V prvním trimestru mnoho žen trpí těhotenskou nevolností a přírůstek na váze tedy není nijak výrazný. Obvykle se udává, že v tuto dobu nastávající maminka přibere do dvou kilogramů. Druhý trimestr je už ve většině případů bez nevolností a zároveň bez výrazně velkého bříška, ženy se tedy cítí obvykle dobře a mohou být aktivní. Do konce druhého trimestru pak bývá přírůstek v rozmezí 6 – 8 kilogramů. Do porodu pak žena ještě nabere 4 – 7 kilogramů.
Nejedná se jen o váhu miminka
I když se to může na první pohled zdát hodně, v těhotenství nezvyšuje vaši váhu pouze hmotnost samotného miminka. To váží v závěru těhotenství obvykle přes tři kilogramy. Další váha však připadá na placentu, plodovou vodu, váhu dělohy. Ženám se obvykle též zvětší prsa, navýší se množství krve a tělních tekutin v těle.
Extrémy na obě strany nejsou přínosné pro dítě ani pro maminku. Pokud žena přibírá málo, může být ohroženo těhotenství nebo negativně poznamenán vývoj děťátka. Naopak, pokud žena opravdu jí za dva (myšleno za dva dospělé), jen stěží lze očekávat, že by všechny nabrané kilogramy zanechala na porodním sále. Navíc se při vyšší hmotnosti taktéž zvyšuje riziko komplikací v těhotenství a při porodu.
Více článků najdete na portálu mamci.cz