Když nastane období prořezávání zoubků, tak i jindy klidné a hodné dítě může být pořádně protivné a podrážděné. Na prořezávání zoubků často maminky vzpomínají s totálním děsem v očích, protože se mnohdy nevyspí ani miminko, ani maminka. Zkrátka a dobře, tohle období dokáže pořádně potrápit. Tuto životní etapu nelze přeskočit, můžete však dítku od potíží účinně ulevit. Čtete dál a zjistěte, jak na to.

Jak poznat, kromě nezvyklé nervozity a podrážděnosti, že se dítku začaly prořezávat zoubky? Obvykle více sliní a má tendenci si stále něco strkat do úst a žvýkat. Následkem bolestivých dásní i největší jedlík mnohdy ztrácí chuť k jídlu. Dáseň je měkká, nateklá a zarudlá. Růst zubů často doprovází i zvýšená teplota a bolesti břicha, průjem. Jeden zub se obvykle prořezává 8 dní a dítě by mělo mít všech 20 mléčných zubů kolem 3. roku života. Kdy zuby růst začnou je velmi individuální, někdo má první zoubek už ve čtyřech měsících, jiné dítko se dočká až v roce.

Ulevte mu masáží

Dalším často doporučovaným tipem pro úlevu od bolesti zubů je masáž dásní. Některým dětem neskutečně uleví, vyzkoušejte to i vy! Jemně masírujte prsty dáseň, můžete jak na sucho, tak i vhodnými masážními oleji či gely.

Nechte ho kousat

Někdy dětem ulevuje žvýkání. Nenechte své dítko ale strkat do pusy vše, co mu přijde pod ruku, raději mu dejte do ruky chleba, rohlík nebo kus nějaké tvrdší zeleniny. Na trhu jsou také kousátka, která jsou skvělá právě pro tyto případy. Pro lepší účinek je dobré kousátko nachladit v lednici. Rozhodně je ale nikdy nemrazte, to by pro dítě bylo příliš studené.
Kousátka jsou plastové či gumové hračky, nejčastěji kulatého tvaru. Při výběru kousátka dejte pozor, aby bylo vyrobeno z nezávadných materiálů a neobsahovalo flatáty. Kousátko dítko zabaví a odvede jeho pozornost od bolesti. Vychlazené kousátko uleví, protože pomáhá zklidnit překrvené dásně.

Obklady

Na opuchlé tváře jsou skvělou vychytávkou obklady. Namočte kapesník nejlépe do heřmánkového či šalvějového čaje, dobrou službu ale udělá i pouhá studená voda.

Existují také gely na lokální znecitlivění. Dále jsou na trhu přírodní gely, obvykle obsahující výtažky z heřmánku. Dále mějte po ruce léky na snížení teploty, kdyby teplota stoupla nad 38 °C .

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno