Na období dospívání jistě každý z nás vzpomíná rád. První lásky, první zakázaná cigareta, první dovolená bez rodičů. Jediné, na co málokdo rád vzpomene, jsou vzpomínky na uhrovité obličeje a nevzhledně vypadající pupínky, které se dovedly vytvořit vždy v nejnevhodnější dobu. Akné k dospívání bohužel patří, hormony prostě ošálit nelze. Co ale dělat, když máte -nácté narozeniny dávno za sebou, na zádech minimálně tři křížky, a přesto vás akné nechce opustit?

Akné je zánětlivé onemocnění mazových žláz. V důsledku vyšší tvorby mazu (především v období dospívání) se v mazové žláze vytvoří zánět. Nahromaděný sekret ucpe vývod v mazové žlázce a dojde k tvorbě akné.

Formy akné

Existují čtyři formy. Od nejlehčí, projevující se tvorbou černých teček, přes červené pupínky vyplněné hnisem až po rozsáhlé splývající hrbolky. Nejčastěji postiženými místy bývají obličej, přední strana hrudníku, krk a záda.

Jaká je vlastně příčina?

Pokud mluvíme o formě akné v dospívání, všichni víme, že za nadbytek mazu mohou hormonální bouře, které řádí v každém mladém organismu. Přetrvávají-li však problémy s pletí i v dospělosti, jsou na vině jiné problémy.

Viníkem číslo jedna je stres, nevhodná strava, tedy především ta smažená, tučná, s vysokým obsahem cukrů. Akné se může vytvořit i u lidí trpící porušenou funkcí žaludku či střev, ale i ti, co mají tento neduh jednoduše v genech.

Co s tím?

Základem všeho je nutnost čisté kůže. Postižená kůže, především u mladistvých, je mastná. Je proto nutné, ošetřovat pleť správnými, dnes snadno dostupnými pleťovými přípravky. A to se týká bez pardonu i chlapců. Není chybou, když se dojdete poradit přímo do kosmetického centra, kde vám vhodný přípravek i správnou péči o pleť ukáží a poradí.

Na pleť s akné je vhodné použít buď nealkalické mýdlo, nebo obyčejnou vodu. Po ní je vhodné očistit pleť doporučenými přípravky. Postižená místa by se neměla dřít ani škrabat, aby se infekce nešířila dál. Správně by se uhříky neměly ani vymačkávat. Pokud jiná cesta nevede, dbejte na správné ošetření před a po vymáčknutí uhříku. Místo by se mělo očistit vhodným přípravkem a nechat „dýchat“ bez použití make -upu či pudru.

Nestačí-li pro zlepšení příznaků klasické a pravidelné ošetření kůže, je na řadě návštěva kožního lékaře. Ten po zjištění formy akné doporučí vhodný lék. Mohou se použít lokální přípravky na bázi retinoidů, benzylperoxidů, kyseliny azelainové či lokálních antibiotik. V těžším případě může lékař předepsat i celková antibiotika, mnohdy pomůže také antikoncepce.

Jak si mohu pomoci sám?

Léky jsou jedna část terapie, která je v mnoha případech nenahraditelná, ale velkým pomocníkem bývá správná strava. Které potraviny užívat?

  • Vitamín A – ví se, že tento vitamín brzdí tvorbu mazu, což je jeden z hlavních faktorů při tvorbě akné. Zařaďte do svého jídelníčku tedy brokolici, hlávkový salát, meloun, zelené fazolky či hrášek.
  • Selen – strava bohatá na obsah selenu, jako třeba chřest, česnek, nebo houby, může výrazně zlepšit průběh a formu akné
  • Vláknina – obsažená v ovoci či zelenině na sebe váže jedovaté látky, které napomáhají vzniku akné. Proto se nebraňte jablkám, fíkům, švestkám či angreštu, ze zeleniny vsaďte na reveň, mrkev, celer a brukvovité druhy.
  • Vitamín B6 – zejména u dospělých, kde již hormonální nerovnováha nehraje hlavní roli, je nedostatek tohoto vitamínu častým viníkem vzniku „dospělého“ akné. Zkuste sójové boby, avokádo nebo banány

Akné je nepříjemná, stresující záležitost především u mladistvých. Pro mnoho dospívajících je velkou pomocí, krom správné kosmetiky a stravy, psychická opora a důvěra. Přestože se hormony nabité mládí brání, stále ještě potřebuje láskyplnou náruč okolí. Mějte ji pro svého puberťáka kdykoli otevřenou, pro jeho problémy i radosti, a uvidíte, že vše se vám vrátí v laskavé a usměvavé tváři vašich dětí.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno