Mnoho dnešních rodiček má výhrady k porodnicím, práci porodních asistentek a lékařů a zbytečně provedeným zákrokům. Ať už jsou výtky opodstatněné, či nikoliv, buďme rády, že jsme nerodily ve středověku. Jak tehdy probíhal porod a jaká byla péče o těhotnou ženu?
Porodní báby
O dnešní pečlivé péči o těhotnou ženu středověké matky mohly jen snít. Rady ohledně těhotenství udělovaly zkušené ženy z rodiny, případně porodní báby. Na těhotnou ženu se nepohlíželo až tak shovívavě, koneckonců to byl stav, ve kterém mnoho žen prožilo většinu života.
Několik stovek let měly rodící ženy na starost porodní báby. Ty měly být šikovné, jemné, citlivé, zkušené a diskrétní. Porodní báby sice měly jisté znalosti, nejčastěji získané několikaletou asistencí u porodů, nicméně velmi málo z těchto doporučení bylo podloženo skutečnými fakty, naopak mnoho z nich v tehdejší době ovlivňovaly mýty a pověry. Věda totiž dlouho neuznávala gynekologii a porodnictví za plnohodnotný obor.
Lékaři
Pověření lékaři byli k porodům voláni pouze příležitostně, na poslední chvíli, když nastaly pro porodní bábu neřešitelné komplikace. Lékaři se na scénu dostávají až v 17. – 18. století. Do té doby byl považován porod za ryze ženskou záležitost a nebylo příliš vhodné, aby muž přišel do kontaktu s ženou v tak intimní situaci.
Není třeba asi zmiňovat, že mnoho porodů skončilo smrtí, častěji dítěte, dost často však také matky. Císařský řez byl ve středověku prováděn pouze jako záchrana novorozence v případě, kdy bylo jasné, že žena zemřela nebo zemře.
Porod
Z počátku středověku se rodilo vkleče, postupem času na porodnických židlích vsedě. Až v 17. století se ve Francii začíná prosazovat poloha vleže, protože byla jednodušší pro porodníka. V mnoha zemích však stále dávaly přednost přirozenějším polohám.
Porodnice
V 19. století začínají vznikat porodnice, ale rodit byste v nich asi nechtěly. Nedostatečná hygiena, přeplněnost, vysoká míra infekcí i úmrtnost. Po 1. světové válce mnoho žen sice chtělo rodit v porodnicích z důvodu lékařského dohledu, nicméně špatné hygienické podmínky a zavádění neověřených novinek stále činilo porod v instituci velmi rizikovým. Až ve 2. polovině 20. století se porodnice stala vhodným a bezpečným místem pro přivedení dítěte na svět.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
Tenhle článek by byl jen obyčejný blábol,kdyby tam nebyla zdůrazněna jedna věc.Ze začátku se rodilo v poloze nejpřirozenější pro bezpečný porod.Až později se začalo rodit v leže,ale ne proto,že by to bylo pro ženu výhodnější,ale pro pohodlí takzvaných porodníků.Poloha v leže je nejhorší z různých poloh,které se používají.Porod znesnadňuje a prodlužuje.No a důraz na pohodlí porodníka tam zůstal do dnes.Nejde o to aby se rodička cítila co nejlépe,ale aby měl co největší pohodlí porodník.No a tak mi tady žijeme.
Souhlasím, proč tedy, když je to již tak dlouho známo, se to stále v nemocnicích používá? Myslím těch státních, v soukromých možná je jiná alternativa, ale pak musíte mít peníze tuto metodu zaplatit.
Myslím si, že kdyby rodili muži, tak by od této nehumánní pratiky bylo dávno upuštěno. Nejsem feministka, ale rodila jsem za komunismu a vím, co je být za nohy připoutána na lůžku.
proč protože rodí ženy bohužel taky nejsem feministka a pamatuji jak mě zapomněli na porodním sále