Ať už jsou vaše děti jakékoliv, jedno mají všichni rodiče stejné. Chtějí se svými dětmi vybudovat vztah založený na důvěře a otevřenosti. Jak získat důvěru dětí?

  1. Nemyslete si, že vaše dítě je blbeček

Urazili jste se? To vy si přece o svých dětech nemyslíte? Ano, nejspíš si to o nich myslet nechcete, ale často s nimi jako s blbečky jednáte. Opakujete stále dokola, motáte jim hlavu báchorkami, lžete jim do očí. Pokud chcete opravdový vztah, vložte do něj důvěru jako první. Zkuste změnit přístup a přiznat si, že možná vaše dítě dokáže pochopit víc, než předpokládáte.

  1. Splňte, co jste slíbili

Jde o velké sliby typu kytara k narozeninám, dovolená na chatě nebo pes za samé jedničky. Ale pak jde taky o zdánlivé maličkosti. Kolik rodičů denně naslibuje hory doly velkým i malým dětem, ale skutek utek. Ano, půjdu si s tebou hrát. Budeme tam za minutku. Pokud něco nemůžete dodržet, neslibujte to. V komunikaci s dospělými si také dáváte pozor na to, co říkáte, jednejte stejně i s dětmi.

  1. Nelžete

S předchozím bodem úzce souvisí také velmi rozšířené lhaní dětem. Někteří rodiče si tyto metody nemohou vynachválit. Dětem doma hrozí čertem, motají jim hlavou zoubkovou vílou, na dychtivý dotaz, kde se berou děti, malého zvědavce odpálkují hloupými báchorkami. Lžou o počtu kilometrů na horách, lžou o počtu minut do cíle, lžou o tom, že vyšetření u doktora nebude bolet. A myslí si, že to dítě nepoznamená. Jenže dítě vždy zjistí pravdu. Někdy do pěti minut, jindy za pár let. Jak vám má věřit v tom, že pro něj chcete to nejlepší, když mu lžete i o tom, že už v hračkářství nemají žádné hračky? Zamyslete se nad tím, jestli opravdu stojí za to téměř každou situaci přibarvovat a jestli si své dítě spíše nezískáte upřímností.

  1. Buďte spolu

Aby se mezi vámi a vašimi dětmi utvořilo pevné pouto, musíte spolu strávit hodně času. Ano, dnešní doba je uspěchaná, musíte chodit do práce, času je málo. Ale opravdu pečlivě se rozhodujte, jak strávíte ten volný čas, který vám zbyl. Jestli od nízkého věku dětí najedete na model „každý na svém mobilu“, bude po rodinné idylce a o nějakém společně stráveném času s dospívajícími dětmi si nechte jen zdát. Snažte se trávit společný čas bez moderních technologií. Jezděte na výlety, pracujte spolu na zahradě, hrajte hry, společně jezte. Pokud začnete včas, máte šanci, že vaši puberťáci nebudou zas až tak bojkotovat rodinné akce.

  1. Otevřete se

Ne, vaše děti nejsou vaše vrby a skutečně by jim spoustu věcí mělo zůstat skryto, ale když jim dovolíte objevit, že jste ve skutečnosti nedokonalý člověk, který také dělá chyby a také občas nezvládne situace, tak se stanete rázem mnohem sympatičtějšími. Děti nepotřebují dokonalé rodiče, ale rodiče milující, upřímné a otevřené.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno