Zdroj foto: pixabay

Překotný porod se může přihodit kterékoliv mamince, i když je jich asi 5 % z celkového počtu porodů. Některé maminky jsou k němu predisponované více, jiné méně. Vždy je ale dobré vědět, jak se zachovat.

Co je to překotný porod

Překotný porod je takový porod, kdy se miminko od prvních kontrakcí či od prasknutí plodové vody dostane na svět za méně než 2 hodiny. Překotný porod poznáte nejspíše podle toho, že se najednou dostaví rychlé a silné kontrakce, které vás nutí k porodnímu tlačení.

Které maminky jsou více predisponované k překotnému porodu

Existují jisté skupiny maminek, které jsou k tomuto typu porodu více predisponované. Jedná se zejména o maminky druho – a vícerodičky, dále pak maminky s nedostatečným uzávěrem děložního hrdla a někdy může být indikací i malé miminko.

Zdroj foto: pixabay

Co dělat

Při podezření na překotný porod ihned volejte 155, vyčkejte příjezdu sanitky a postupujte podle doporučení operátorky. Pokud nemáte po ruce někoho blízkého, zkuste mu také zavolat, aby vám pomohl s případným rozbíhajícím se porodem.

Když vám to stav a situace dovolí, připravte si čisté ručníky a teplou vodu.

Vyhledejte polohu, která vám bude nejpříjemnější na zvládnutí kontrakcí. Pomoci může například gymnastický míč.

Narozené miminko ihned zabalte do teplé přikrývky, i rodička může pociťovat po porodu chlad.

Co rozhodně nedělat

Rozhodně není dobré vydat se do porodnice sama – to byste ani nezvládla, ale ani s doprovodem, protože by se mohlo stát, že byste rodila po cestě, což je ještě nepříjemnější a rizikovější než doma.

Porod nijak neurychlujte ani netahejte dítě ven za hlavičku.

Pupeční šňůru ihned nepřestřihávejte. Ani se nesnažte vytáhnout placentu. Pravděpodobně do té doby již přijede sanitka a všechny potřené úkony provede zkušený lékař.

Rizika překotného porodu

K rizikům překotného porodu patří především poranění způsobená právě tímto rychlým postupem porodu. U rodičky jsou to zejména poranění hráze, pochvy a děložního hrdla, u miminka pak poranění hlavičky, které může provázet nitrolebeční krvácení.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno