Malé děti, zvláště batolata ve věku od 1 do 3 let jsou nejzranitelnější skupinou dětí, co se týče otrav. Jsou totiž přirozeně zvědavé a zvídavé a zároveň si nejsou schopny uvědomit nebezpečí, které na ně číhá. To všechno musíte udělat za ně.

Léky

Velmi častým prostředkem otrav jsou léky. Všechny léky, které užíváte pravidelně nebo máte doma pro případ nemoci, musejí být buď dostatečně vysoko anebo v uzamčené skříňce, aby se k nim batole nedostalo. Léky, které podáváte dítěti samotnému, také nikdy nenazývejte dobrotami nebo bonbonky, protože dítě nedokáže rozlišit, kdy je nemocné a léky potřebuje, a kdy naopak má jen „chuť“ na něco dobrého.

Čisticí prostředky

Kapitola sama o sobě jsou čisticí prostředky, protože většina z nich může způsobit velmi nepříjemné otravy i s fatálním koncem (čističe odpadů nebo nemrznoucí směsi do ostřikovačů). Všechny čisticí prostředky v domácnosti, kuchyni, koupelně i garáži mějte proto zase na vysokých poličkách nebo v uzamykatelných skříňkách, hodí se i bezpečnostní pojistka, kterou dítě samo neotevře (dá se pořídit za pár korun). Další radou je neponechávat čisticí prostředky v lahvích s lákavými obaly, které se děti budou snažit o to více prozkoumat. Ale rovněž nevhodné je přelívat čisticí prostředky do lahví nebo PETlahví od běžných nápojů, kdy ani vy sami nepoznáte, co v které lahvi je!

Kosmetika

Kosmetika sama o sobě nebývá tolik nebezpečná, výjimkou jsou parfémy, voňavky a vody po holení s obsahem alkoholu. Tyto přípravky také ukládejte mimo dosah dětí. Protože kromě otravy by se mohly i pořezat o střepy z rozbité lahvičky.

Jedovaté květiny

O jedovatých domácích rostlinách jsme již několikrát psali. V každém případě platí, že pokud máte malé děti, neměli byste mít v bytě žádné jedovaté pokojové rostliny, protože otrava hrozí v každém okamžiku nepozornosti. Patří sem diefenbachie, tchýnin jazyk, dračinec, konvalinka aj.

Otravy venku

Venku obvykle dítě hlídáme více než doma, protože si myslíme, že mu tam hrozí větší nebezpečí. Venku hlídejte zejména jedovaté stromy a keře (tis červený, zlatý déšť), ale i houby při procházce v lese – s malými batolaty je lepší na houby do lesa vůbec nechodit, protože ještě nejsou schopny pochopit, proč když je jedna houba jedlá, je jiná jedovatá.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

1 komentář

  1. Myslím, že léky a čistící prostředky jsou docela jasné, ale co třeba taková zelená (nezralá) rajčata, nebo syrové fazole… To jsou nástrahy, které mnohým nedojdou, protože je normálně jíme, jenže za určitých podmínek jsou jedovaté…

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno