zdravá strava

Ze západu se k nám blíží další výživový trend – tzv. „peganská dieta“. Že to zní krkolomně? Co vlastně obnáší? A jak vám může tato dieta pomoci s hubnutím?

Peganská dieta je kombinací dvou populárních výživových směrů – veganství a paleo stravování. Zatímco základem veganského jídelníčku je vynechání veškerých živočišných zdrojů potravin, tedy masa, vajec a mléčných výrobků, podstatou palea je naopak jejich zvýšený přísun. Důraz se klade především na odtučněné maso, vejce a ve velké míře dochází k omezování sacharidů. Že se vám zdá nelogická kombinace dvou naprosto rozdílných výživových směrů?

Jako každá další dieta, má i tato svá pravidla, konkrétně pak tzv. 5,4,3,2,1 pravidlo. Jednotlivá čísla reprezentují poměr hlavních složek potravin. 5 porcí zeleniny, 4 porce sacharidů (kvalitní přílohy a ovoce s nízkým glykemickým indexem), 3 porce bílkovin, 2 porce tuků a 1 porce náhražky masa. Za pomocí těchto poměrů byste měla být schopna uvařit 3 hlavní jídla a 2 menší svačiny.

Co obnáší peganská dieta

Při tomto způsobu stravování se doporučuje zcela vynechat všechny průmyslově zpracované potraviny, rafinovaný cukr, ale také luštěniny. Omezit byste měla také konzumaci masa. Zcela vyřaďte ze svého jídelníčku také brambory, batáty a jiné přílohy s vysokým glykemickým indexem. No a nakonec byste se měla obloukem vyhnout lepku a veškerým mléčným výrobkům.

Není toho úplně málo. Lze s takovým jídelníčkem efektivně zhubnout? Vzhledem k tomu, že z něj vyřadíte v podstatě všechno, co je nezdravé a co zapříčiňuje narůst váhy, je to dost pravděpodobné. Uvědomte si ale, že dlouhodobě snížený příjem sacharidů může vést nejen k přejídání, ale i k dalším (a větším) zdravotním problémům.

Proto je lepší se všemi dietami spíše inspirovat, než se snažit je striktně dodržovat. Vždycky se vyplatí víc poslouchat své vlastní tělo a při výběru potravin použít obyčejný selský rozum.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

1 komentář

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno