Pokud máte dítě s člověkem, se kterým zkrátka nebylo možné založit fungující rodinu, ale on přesto trvá na společné výchově, pravděpodobně se potýkáte s některým z níže zmíněných problémů. Pokud vám vztah nevyšel z běžných důvodů – zkrátka jste si nerozuměli nebo si jeden z vás našel jiného partnera, a jste přitom schopni dosáhnout určité shody, vychovávat dítě ve dvou oddělených domácnostech je reálné. Co ale v případě, že se vám s partnerem obtížně komunikuje a jen horko těžko s ním řešíte konflikty? Co bývá tou nejčastější příčinou sporů, a jakým způsobem je lze řešit?
-
Partner neustále vyvolává hádky
Pokud se váš partner pořád snaží vyvolávat nesmyslné hádky, budete mít celou situaci o něco složitější. Přestože je mnohdy těžké se udržet a na jeho výhrady nereagovat, buďte si jistá, že toho nebudete litovat. To poslední, co v období rozchodu potřebuje vaše ratolest poslouchat, je neustálé vzájemné obviňování rodičů. Pokuste se být tou „rozumnější“ a nechytejte se jeho výtek. Nejen vy budete šťastnější.
-
Váš partner vás v očích dítěte shazuje
Pakliže otec dítěte shazuje vaši pověst před dítětem, je nesmysl, snažit se o to samé. Místo toho zůstaňte nad věcí, pohovořte si se svým dítětem o věcech, které ho zajímají, ale v žádném případě se nepokoušejte „vytáhnout špínu“ na svého bývalého partnera. Ničemu tím nepomůžete a své dítě tak jen učíte špatným vzorcům chování.
-
Hra na „mě neodonutíš“
Pokud vám partner neustále dělá naschvály a vysvětluje vám, že ho nedonutíte něco udělat, a výchovu dítěte si vede po vlastní ose, nic s tím nenaděláte. Samozřejmě, že jinému dospělému člověku nemůžete nic přikázat. Proto ho nenuťte a nechytejte se jeho opakovaných provokací. Místo toho řešte problémy tou nejklidnější možnou cestou a nezapomeňte na to, že na prvním místě vždy zůstává zdraví vašeho dítěte – psychické i fyzické.
Více článků najdete na portálu mamci.cz