kreditní karty

Přemýšlela jste se někdy nad tím, co budou vaše děti dělat v momentě, kdy vy přestanete být jejich hlavním zdrojem příjmu? Jestli zvládnou vycházet se svými financemi a nebudou věčně v dluzích? Dělá vám to starosti? Nemusí. Pokud jim již odmalička budete ukazovat, jakým způsobem by měly s penězi správně zacházet, budete mít v budoucnu o pár starostí míň. Jakými přirozenými kroky můžete vaši ratolest naučit finanční gramotnosti?

  • Otevřeně s nimi mluvte o svých financích

My rodiče děláme často tu chybu, že děti podceňujeme – „na tohle jsi ještě moc malý“, „to se naučíš ve škole“, „to pochopíš, až budeš velký“. Naše děti vnímají daleko víc, než si myslíme, a proto se nebojte s nimi o věcech mluvit otevřeně. Vysvětlete své ratolesti, proč se při výběru potravin díváte také na cenu produktu. Ukažte, že některé věci jsou drahé a jiné levné. Zdůrazněte, jaký je rozdíl mezi tím věci skutečně potřebovat, a chtít. Pokud vás uvidí v procesu investic, v bance nebo při placení účtu, vysvětlete svému dítěti, co děláte. Dejte najevo hodnotu věcí, jídla a střechy nad hlavou. Čím dříve pochopí smysl peněz, tím lépe.

nakupovat

  • Naučte je hodnotě peněz

Děti by si měly už odmalička uvědomovat, že všechno něco stojí. Nestyďte se mu proto říct ne a zbytečně ho nerozmazlujte. Každá hodnotná věc má svou cenu, a proto jimi neplýtvejte. Naopak se snažte dávat jim je jako dárek k narozeninám nebo jiným velkým událostem.

  • Dávejte jim kapesné

Ta nejlepší rada na závěr? Aby se vaše děti naučily hospodaření také v praxi, dávejte jim příležitost v podobě kapesného. Nejlépe jim (v závislosti na jejich věku) přenechte také placení nějakých účtu, třeba za telefon anebo výletů do školy. Dejte jim také možnost si na něco šetřit. Protože neexistuje nic lepšího než pocit, že jste konečně dosáhla na to, po čem jste tak dlouho toužila. To ale jistě víte sama.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno