Noční můry trápí nejčastěji děti. A tak jistě každá maminka zažila, že se její ratolest uprostřed noci probudila vystrašená, s pláčem a všude kolem vidí bubáky. Zachovejte klid! Je to naprosto normální. Noční můry v přiměřené míře nejsou důvod se znepokojovat, protože nejsou ničím, co by ohrozilo zdraví vašeho dítka. Podle psychologů jsou noční můry přirozenou součástí psychického vývoje dítěte a mnohdy mohou být dokonce i užitečné. Někteří odborníci tvrdí, že noční můry jsou způsob, jakým se děti vyrovnávají s nevyřčenými vnitřními konflikty či strachy, takže je můžete brát jako prostředek, který dětem pomáhá udržovat psychickou rovnováhu.
V jakém věku se noční můry objevují nejčastěji?
Jsou známá období, kdy se noční můry vyskytují častěji, než jindy. Starší děti (starší školáci a dospívající) na noční můry obvykle už velmi netrpí. U malých dětí (2-3 roky) se tento problém objevuje velmi často a každá maminka takto malého dítka o tom jistě ví své. Dalším obdobím, kdy se noční můry opět vyskytují častěji, nastává v první třídě, tedy asi v 6 letech věku.
Jak se zachovat, když se dítko uprostřed noci probudí ze zlého snu?
Pokud vás vzbudí pláč, posaďte se k postýlce a nejprve se zkuste zeptat, co ho trápí nebo o čem se mu zdálo. Pokud dítě neodpovídá, nenuťte ho. Vysvětlete mu, že je doma, v bezpečí, nic mu nehrozí a jste tu s ním. Rozhodně ho za pláč nijak netrestejte. Mějte trpělivost. Pokud dítko pláče ze spaní, pokuste se ho opatrně a citlivě probudit. Snažte se ho uklidnit. Odveďte pozornost – něco mu vyprávějte nebo zazpívejte, hlavně s ním buďte až do doby, než zase usne.
Jak nočním můrám předcházet?
V první řadě je zapotřebí dodat dítku pocit bezpečí. V tom vám může pomoci lampička u postele, oblíbený plyšák, který ho bude ochraňovat. Otevřené dveře od pokojíčku, aby vědělo, že za vámi může kdykoli přijít… Možností je nespočet, avšak každá maminka zná své dítě nejlíp. Jistě už víte, jaké uklidnění bude vhodné právě pro to vaše.
Na noční můry častěji trpí úzkostlivé děti, které mají problém se sebejistotou – pokud máte pocit, že se to týká vašeho dítěte, pomozte mu na tom zapracovat a možná to přinese ovoce a noční můry samy odezní.
Více článků najdete na portálu mamci.cz