A je to tady. 3 roky (nebo více) uteklo a vy se možná nechcete nebo nemůžete vrátit do své původní práce. Pokud si netroufáte na to být na volné noze jako OSVČ, zřejmě vám nezbyde nic jiného, než absolvovat pohovor(y) u nového zaměstnavatele. Jak se na ně připravit a na co si dát pozor?

Pracovní pohovor následuje po odeslání CV a motivačního dopisu

Je zcela samozřejmé, že pohovor obvykle následuje po prvním kole výběrového řízení, které spočívá v zaslání životopisů, popř. motivačních dopisů, ze kterých pak personalista udělá tzv. předvýběr vhodných kandidátů. Co z toho pro vás vyplývá? Za prvé – pokud jste se dostala k pohovoru, máte již půl cesty za sebou a zřejmě jste něčím zaujala. Za druhé – neškodí zopakovat si všechny informace, které jste uvedla do CV a motivačního dopisu, abyste u pohovoru působila důvěryhodně.

Důkladná příprava doma

Je jasné, že nejspíš trpíte nervozitou. Proto nepodceňujte přípravu doma. Projděte si vše, co víte o budoucím zaměstnavateli. Naučte se základní fakta. Najděte si příklady možných otázek (Proč bychom měli vybrat právě vás? Proč byste chtěla pracovat právě pro naši firmu?) a zkuste si na ně připravit odpovědi – v případě potřeby si piště poznámky.

Jak eliminovat nervozitu a stres

Některé věty si vyzkoušejte před zrcadlem. Nebo si nechte poradit od někoho nezávislého – třeba od kamarádky, zda působíte přirozeně. Dobře se před pohovorem vyspěte. Dejte si lehkou snídani, ale rozhodně ji nevynechávejte.

Na pohovor správně oblečena

Nepodceňte ani výběr oblečení, vše samozřejmě závisí na pozici, o kterou se ucházíte, ale sukní a halenkou nebo kostýmkem většinou nic nezkazíte. Volte přirozené a nevyzývavé doplňky, den předem navštivte kadeřníka a vsaďte na decentní líčení.

Přijďte včas

Velmi důležité je zapůsobit dobrým dojmem, takže udělejte vše pro to, abyste přišla včas. Dejte si dostatečnou časovou rezervu pro případ, že nepojede MHD, vlak nebo bude dopravní zácpa.

Děti rozhodně netajte

Na téma dětí se určitě dostanete, protože budete muset nějak vysvětlit, proč se ucházíte o nové místo a co jste dělala v uplynulých letech. Ale již při psaní motivačního dopisu jsme vám radili, abyste ihned také zmínili, že máte hlídání pro případ nemoci atd.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno