Vracíte se z práce pozdě večer, před spaním se vám honí myšlenkami jedině to, na co druhý den nezapomenout ale stále se vám nedaří našetřit alespoň na dovolenou? Možná přišel čas na změnu!
Změna je život
Pokud se vám stává, že v práci máte na stole mnohem více práce než vaši kolegové, domů chodíte jako poslední a stále nemáte adekvátní plat na vašem účtu, pak je na místě zajít za šéfem a promluvit s ním o přidání platu nebo změně pracovní pozice. Že o tom nechce ani slyšet? Pak je čas na radikální změnu!
Projděte si svůj pracovní program za uplynulý rok
Stalo se vám, že za uplynulý rok jste se stala pravou rukou svého šéfa? Dává vám na stůl důležitější úkoly, než pro které jste ve firmě zaměstnaná? Dává vám práci navíc a k ní musíte stihnout ještě tu svojí?
Pokud jste si na otázky odpověděla ano, projděte si důkladně svůj diář z minulého roku a ujistěte se, že pro vaši práci není ve firmě lepší pracovní zařazení. Pokud ve firmě nemáte určenou pracovní náplň k jednotlivým pozicím, je nejvyšší čas, zajít za šéfem a probrat s ním možnosti povýšení. Při schůzce se však zdržte emočního napětí a argumentujte fakty svých úspěchů a pracovních výsledků.
Klidně si před rozhovorem projděte pracovní nabídky ve vašem regionu a nastiňte mu v nejhorším případě finanční zařazení v konkurenční firmě. I když je to přímý tlak, možná je to jediný způsob, jak svému nadřízenému otevřít oči. Jestliže se na zvýšení platu nedomluvíte, stejně tak jako na změně pracovní pozice, je jasné, že nastal čas pro nový začátek.
Blýskněte se luxusním životopisem
Nic vašeho nového zaměstnavatele nebude zajímat tak, jako vaše dosavadní úspěchy, nejvyšší dosažené vzdělání a především praxe. To si přečte ve vašem přiloženém životopise. Pokud ho již máte připravený, aktualizujte ho.
Při sestavení životopisu se držte délky maximálně dvou stránek. Začněte svými osobními údaji, zařaďte dosažené ukončené vzdělání a znalosti jazyků.
Ve druhé části připravte chronologicky poslední zaměstnání s uvedením délky, názvu a velikosti firmy a nezapomeňte na název vaší pozice a všech pracovních náplní.
Třetí část věnujte pozornost absolvovaných kurzů, získaných certifikátů, znalostí práce na počítači a samozřejmě poodhalte něco ze svého soukromí, například vaše koníčky a zájmy, které toho o vás něco prozradí.
Nakonec do životopisu napište reference na vyžádání. To znamená kontakt na kolegy ve firmě, kterým důvěřujete.
Je nutná v životopise fotografie?
Pokud zasíláte životopis do personální agentury, je dobré zadat fotografii pro případ, že by si vás personální agent vyžádal na schůzku. Tak vás lépe identifikuje. Pokud však zasíláte životopis přímo do firmy, je lepší fotografii nepřikládat. Pokud nemáte fotografii od profesionála, který umí vykouzlit dokonalé portréty i u lidí, kteří nejsou příliš fotogeničtí. V opačném případě může hrozit snížení šancí na přijetí právě v důsledku výběru nevhodné fotografie.
Kam se životopisem
Existuje celá řada pracovních portálů, kde jednotlivé firmy nabízejí adekvátní pracovní pozice, vhodné k vašemu dosaženému vzdělání a pracovním zkušenostem. Abyste však maximálně zhodnotila své zkušenosti, zašlete svůj životopis alespoň deseti personálním agenturám.
K životopisu nezapomeňte také přiložit motivační dopis spolu s uvedenou pozicí, o kterou máte zájem. Je dobré také napsat do agentury reference či doporučení od známých.
Jak seskládat motivační dopis
Nedílnou součástí životopisu je také motivační dopis. V motivačním dopise je dobré vyjádřit, čím vás pracovní nabídka nadchla a proč vás konkrétní druh práce zajímá. Vyzdvihněte své současné zkušenosti, poodhalte informace o sobě a svých pracovních schopnostech a nezapomeňte uvést také relevantní absolvované kurzy nebo získané certifikáty, které budou pro požadovanou pozici vaším přínosem.
Dobré je také nastínit, kdy můžete do nové práce nastoupit, popřípadě sdělit, jak dlouhou máte výpovědní lhůtu, pokud se nejedná o klasické dva měsíce.
Motivační dopis zasílejte na kontaktní mail uvedený v inzerátu nebo personální agentuře. Ačkoliv nemá zaměstnavatel povinnost reagovat na všechny přijaté maily, ve většině případů do několika dní napíší odpověď. Pokud se tak nestane, ujistěte se, že váš mail se dostal do správných rukou.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
Na dobrou práci, kde si člověk vydělá slušné peníze a moc se nenadře jsou stovky zájemců. Na takové místa se nebere podle životopisů a motivačních dopisů, důležitější jsou známosti.