Při mateřské, resp. rodičovské dovolené má maminka spoustu času, který může věnovat něčemu, co ji bude skutečně bavit a naplňovat. Když děťátko spí anebo jej mohou pohlídat babičky, proč byste nemohla zkusit třeba právě podnikání? A kdy jindy než teď?

Proč zkusit podnikání právě na rodičovské dovolené

Nejen dostatek času, ale i možnost vyzkoušet si něco nového, a podle dosahovaných výsledků pak v podnikání pokračovat, nebo se naopak vrátit do zaměstnání, kde máte výdělek jistý a pravidelný. To je důvod mnoha maminek, které s podnikáním začínají, když se jim narodí děti.

Co je k podnikání potřeba

Kromě formálních záležitostí, o kterých najdete mnoho podrobných informací všude na internetu (např. jak si zařídit živnostenské oprávnění, jak a kdy platit zálohy, dokdy podat daňové přiznání nebo zda potřebujete účetní k vedení účetnictví apod.), jsou ještě jiné důležité faktory. Zejména byste měla:

  1. Sestavit si podnikatelský plán, a to docela podrobný, tj. v jaké oblasti chcete podnikat, jaké zákazníky oslovovat, kolik financí jste schopna do začátku do podnikání vložit, jaká by měla být jejich návratnost apod.
  2. Udělat si průzkum trhu – zda o vaše zboží či služby bude zájem, zda není již trh v této oblasti již přesycen atd.
  3. Vsadit na reklamu – můžete si zaplatit reklamu na internetu, na sociálních sítích, v časopise apod. Samozřejmě tu nejlepší reklamu vám pak budou dělat vaši spokojení zákazníci, kteří vás budou doporučovat dál.

Pár rad na závěr

Jestliže se vám podnikání neosvědčí, nebude vás bavit, nebudete mít dostatek zákazníků anebo nebudete zvládat formality (daňová přiznání, přehledy pro OSSZ a ZP, příp. EET), nikdy není zbytečné podnikání přerušit a znovu se vrátit do zaměstnání. K podnikání se pak můžete kdykoliv vrátit, až na to zase budete mít chuť.

Jestliže s manželem platíte např. hypotéku, je dobré, když jeden z vás má stabilní příjem ze zaměstnání: V podnikání můžete mít jednou velký příjem, jindy nižší.

Jakmile se vám podnikání rozjede, nebojte se přibrat zaměstnance. Sice vám přibydou další formality, ale vaše firma se může rychleji rozvíjet. A navíc jen se zaměstnanci již budete podnikatelka, která generuje větší a větší zisk.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno