Pokud se nacházíte v situaci, kdy o stěhování uvažujete, nebo již víte, že vás v brzké době opravdu čeká, jistě nevíte, na co myslet dřív. Je třeba zařídit plno věcí, které se nám dospělým mohou zdát neodkladné a velmi důležité. Zkuste se však na chvíli zastavit a představit si nadcházející změnu i z pohledu dítěte. Věci, které se vám mohou zdát jako maličkosti, mohou být pro děti velmi důležité.

Děti milují své zaběhnuté rituály, i drobnosti, které utváří jejich každodenní svět. V novém bytě (i když bude větší, na hezčím místě) mohou postrádat rohožku s pejskem, o kterou si dříve čistily boty, parapet za oknem, kam dávaly ptáčkům drobečky, nebo oblíbený koberec s autíčky. Jak jim tedy nadcházející změnu co nejvíce usnadnit?

Nechte je pomoci při zařizování

S dětmi se zkuste domluvit, co by si rády do nového bytu vybraly. Mohou si zde udělat své království. V případě, kdy postupně byt zařizujete a vybavujete, můžete začít dětským pokojíkem, kde již dítě bude mít své místo a zabydlí se tu v době, kdy vy budete ještě dokončovat přípravy obývacího pokoje.

Předem jej připravte

Dítě včas na stěhování připravte. Mluvte s ním o tom, proč se stěhujete, co vše nového mu to přinese. Domluvte se s ním, co by mu situaci ulehčilo. Možná vám dá podněty, které by vás jinak nenapadly. Ukažte mu dům i okolí, kde budete bydlet. Pokud dítě mění i školu nebo školku, vezměte ho do ní.


Dobré načasování

Náročnější je samozřejmě situace, kdy se stěhujete s dítkem, které dochází do školky či školy a bude ji muset změnit. Změní se mu tím pádem i okruh přátel, bude se sžívat v novém kolektivu. Příjemnější může být, pokud se zvládnete přestěhovat během letních prázdnin a dítě začne s novými spolužáky školní rok od jeho začátku. Je pak pro něj lepší zvyknout si na jiné děti, než když vpadne mezi ně již v průběhu roku, kdy jsou na sebe ostatní mnohem víc zvyklí. Snazší je stěhování pro menší děti, naopak složitěji to vnímají děti na druhém stupni základních škol. Pak se již musí zapojit do třídy, která je zvyklá spolu dlouhodobě fungovat.

Všímejte si změn u dítěte

Nepodceňujte to, co vše může u dítěte stěhování vyvolat. Dítě může být více plačtivé, nechce se mu ráno do školky nebo do školy. Starší děti již mohou začít chodit za školu. Dítě může být uzavřenější, je nespokojené. U někoho začínají i fyzické obtíže – zvracení, nechutenství, bolesti hlavy nebo břicha. S dítětem se snažte trávit co nejvíce času, mluvit s ním o změně, kterou zažilo. Věnujte dítěti dostatek času, získá tím pocit jistoty a bezpečí, že jste tu pro něj, a může se o vás opřít.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno