Cizrna neboli římský hrách je jednou z méně známých luštěnin. Pokud ji však zařadíte do svého jídelníčku, prospěje vám v mnoha ohledech a jistě najdete způsob, jak ji upravit, abyste si při její konzumaci pochutnali. Cizrna má podobu malých kuliček nepravidelného tvaru. Nejčastěji je uvidíte v béžové barvě, avšak mohou být i jiné odstíny. Po uvaření má specifickou vůni a chuť připomínající oříšky.
Blahodárný vliv na celé tělo
Cizrna našemu tělu dodá mnoho bílkovin, sacharidů, vitamínů, ale také omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin a různých minerálů. Nemalý je též obsah vlákniny, která podpoří trávení.
Pokud si ji oblíbíte a pravidelně ji zařadíte mezi konzumované potraviny, podpoříte tím dobré fungování svého imunitního systému. Zvýší se obranyschopnost těla před různými nemocemi. Pozitivní přínos to bude mít též na funkci srdce. Cizrna je ideální, pokud máte vyšší hladinu cukru či cholesterolu v krvi. Podporuje psychickou stabilitu a zlepšuje vzhled pokožky.
Různorodé využití
Cizrnu můžete zakoupit v konzervě již uvařenou nebo usušenou. Tu je nejprve nutné na několik hodin (ideálně třeba na noc) namočit do vody. Vodu pak vyměníte a cizrnu uvaříte, dokud nebude mít máslovou konzistenci. Pro zrychlení můžete použít tlakový hrnec.
Stejně jako ostatní luštěniny cizrna obsahuje látky způsobující nadýmání. Tento vliv můžete zmírnit přidáním majoránky nebo oregana před vařením. Jelikož jsou nadýmavé látky zejména ve slupce, variantou je i oloupání cizrny. Provedete to snadno, když ji po uvaření promnete mezi prsty ve studené vodě. Slupky se uvolní a vyplavou na povrch.
Tuto luštěninu využijete při přípravě salátů nebo třeba pomazánek. Lze ji však podávat spolu s omáčkou jako přílohu, vmíchat ji do polévek nebo z ní udělat kaši. Můžete si též pochutnat na pečené cizrně, k níž přidáte koření dle vlastní chuti a vytvoříte originální pochoutku. Každý si jistě najde svůj oblíbený způsob její přípravy.
Více článků najdete na portálu mamci.cz