Přiznejme si to, do úzkostných stavů se čas od času dostáváme všechny. Důvodů pro to moderní doba poskytuje více než dostatek. V prvé řadě cítíme určitý vnější tlak na to být dokonalá – ať už ve smyslu vzhledu, nebo ve spojení s povinností zvládat všechny aktivity najednou. Chceme zvládat péči o děti, domácnost, partnerský vztah a sebe samu. To všechno nejlépe na 100%. A to samozřejmě nelze. Alespoň ne dlouhodobě. Všechny jsme jenom lidé a nemůžeme od sebe chtít stejný výkon jako od nějakého stroje. Fyzicky ani psychicky na to prostě a jednoduše nemáme.
Úzkostné stavy jsou pro moderní ženu více než běžné. Je zřejmé, že si chceme od úzkostí ulevit a než abychom se snažily ubrat na povinnostech nebo přinejmenším na výkonu (nechtít všechno na 100%), saháme po krátkodobých řešeních. To je samozřejmě v pořádku, do té chvíle, dokud si jimi nezačneme ubližovat.
Tou nejjednodušší formou je jídlo
Jak jinak, než tzv. „jídlo, které nám přináší pocit komfortu“, což bývá obvykle nějaká sladkost, čokoláda nebo dortík, anebo pytlík brambůrek či jiné jídlo bohaté na tuky. Vysvětlení je jednoduché – když cítíme úzkost, náš mozek vyšle signál, abychom tělu dodaly bleskovou „odměnu“ nebo něco co nás zklidní. Ve stejnou chvíli navíc hormon stresu – kortizol – vysílá do mozku signál hladu, přestože hlad skutečně nemáme. Mozek se tak naučí, vypořádávat se stresem a my se automaticky dostáváme do začarovaného kruhu přejídání.
Jak to tedy můžeme vyřešit? Prvním krokem je uvědomit si, že máme nějaký problém a jednou provždy ho vyřešit. Kdykoli náš mozek vyšle signál přejíst se, šokujme ho a zareagujme aktivitou, kterou stres snížíme. Nejlépe pak činností, která nám naopak bude prospěšná – procházkou, cvičením, masáží anebo kvalitním odpočinkem. Není to jednoduché, ale rozhodně se to vyplatí. Bude vám vděčné vaše tělo i vaše mysl.
Více článků najdete na portálu mamci.cz