Zdroj foto: envato

Jezení z nudy: Všichni to jistě dobře známe. Brousíme kolem ledničky a i když rozhodně nemáme prázdný žaludek, tělo nám dává jasný signál: Chce něco zakousnout! Další věc je, že většinou máme největší chuť právě na nezdravé věci, od čokolády po smažené hranolky s tatarkou. Často na nás tyhle stavy přijdou večer, když posedáváme u televize, při nudné poradě nebo prostě kdykoli, kdy zrovna máme dlouhou chvíli. V takový moment pro nás není jídlo nejnutnější potřeba a něco, co zažene hlad, ale funguje pouze jako potěšení či rozptýlení. Psychologové mají pro toto chování název „emoční přejídání“

Mějte vyvážený jídelníček

Základ je mít vyvážený jídelníček – to znamená, že by mělo každé vaše jídlo ideálně obsahovat zeleninu nebo ovoce, bílkoviny a komplexní sacharidy. Díky tomu se vám udrží hladina cukru v krvi bez výraznějších výkyvů, což zamezí přepadávání hladu /chutí. Jestliže vám ve vaši stravě něco důležitého chybí, je pravděpodobné, že vás právě proto stále honí mlsná.

Zjistěte spouštěč

Zapátrejte po tom, co u vás (kromě hladu) tuto neovladatelnou chuť k jídlu vyvolává. Nekončete u nudy. Zjistěte přesný spouštěč a s tím pracujte. Zamyslete se nad situacemi, které se stále opakují a vybízí vás k mlsání. Nedovedete si třeba večerní koukání na oblíbený seriál představit bez sladké limonády a brambůrek? Nebo se vám stává, že sníte jeden dortík a poté už „musíte“ sníst i všechny ostatní? Ať už je spouštěč jakýkoli, je důležité ho vypátrat, abyste se mohli naučit vyhnout bezhlavému jedení.

Zdroj foto: envato                jezení z nudy

Napijte se

Znáte to rčení: „Hlad je převlečená žízeň“? Dost často touha po mlsání jen maskuje žízeň, proto se vždy nejdříve napijte a pitný režim pečlivě dodržujte. Navíc voda zaplní žaludek a vám jen prospěje. Tip: Vyzkoušejte zelený čaj, kromě spousty příznivých účinků také snižuje chutě k jídlu.

Hýbejte se

Pokud se vám do hlavy myšlenky na jídlo vkrádají z nudy, pohyb je to nejlepší řešení! Pokud je to možné, zacvičte si, dejte si 15 minutovou procházku a nebo alespoň vyjděte ven na čerstvý vzduch. Pohyb odvede pozornost a chuť na mlsání spolehlivě zažene!

Vybírejte si potraviny, které vás zasytí

Když budete konzumovat jídla, která vám dodají větší pocit sytosti, nebudete jíst tak často a nebudete mít sklon k přejídání. Vhodné jsou potraviny s vysokým obsahem vlákniny.Kupříkladu zelenina, ovoce či celozrnné obiloviny vás mohou zasytit na delší dobu. Zakomponujte tyto věci třeba do svačin a uvidíte, že mimo svůj „jídelní harmonogram“ už nebudete chtít tolik jíst.

Zkuste žvýkačku

Mějte vždy po ruce žvýkačku bez cukru – to je známý trik, který dokáže člověka na nějakou chvíli obalamutit a dodat mu pocit konzumace a následné sytosti.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno