Prokrastinace je termín, která se stal mezi lidmi v dnešní době skoro až moderní. Slýchám a čtu ho neustále, na každém rohu. co prokrastinace vlastně znamená? Prokrastinace je chronické a chorobné odkládání úkolů a povinností (zejména těch nepříjemných) na pozdější dobu. Také to velmi dobře znám a jelikož mne to omezovalo v plnění mých pracovních úkolů, tak jsem se začala pídit po tom, jak prokrastinaci překonat. Překonání se a dokopání sebe samotné do nepříjemných úkolů je mnohdy jen o přechytračení vlastní lenosti. V dnešním článku si povíme o možnostech, jak to dokázat.
RADA Č. 1 – Nejdůležitější je začít
Pokud se nám do práce nechce, udělat ten první krok a začít něco dělat je to nejtěžší. Možná stejně, jako já, budete raději ztrácet čas přesvědčováním svojí hlavy, že máte vlastně ještě dost času / raději si teď odpočinete / půjdete pracovat až uděláte něco důležitějšího (čti příjemnějšího) nebo si dosaďte jakoukoli jinou výmluvu. Důležité je si uvědomit, že přemýšlení o tom, jak se mi teď nechce a vymýšlení způsobů, jak se práci vyhnout, je obrovská ztráta času a kdybyste se překonali a rovnou něco dělali, měli byste už možná hotovo. Mně toto uvědomění pomáhá k tomu, aby mi toho ztraceného času bylo líto (protože čas je cenný a čas jsou peníze) a příště se tomuto chorobnému myšlení snažím vyvarovat.
Začít je nejtěžší – už z té samotné věty přímo vyplývá, že to, co přijde po tom prvním kroku, je už mnohem mnohem jednodušší. Takže má rada zní: Místo přemýšlení o úkolu, zapisování si kroků, co musíte udělat atd. běžte a opravdu udělejte jeden skutečný krok pro vyřešení úkolu, byť malý. Musíte napsat článek? Alespoň otevřete textový editor a napište si nadpis. Díky tomuto přístupu se brzy přistihnete, že jste najednou uprostřed práce a úkol je mnohem jednodušší, než se původně zdál.
RADA Č. 2 – Zaměřte se na pocit POTOM
Vzpomeňte si, jaký máte pocit potom, co dokončíte nepříjemný úkol, do kterého se vám vůbec nechtělo. Nejspíš cítíte úlevu, spadne vám kámen ze srdce, jste na sebe pyšní, máte ze sebe radost. Pokud na vás běžná motivace nepůsobí, toto by fungovat mohlo a za zkoušku nic nedáte. Pro lepší cvičení se a představu můžete zkusit vizualizaci. Zavřete oči a představujte si, jaký je to super pocit. Tak co, chcete se tak skutečně cítit? Tak hurá do práce.
RADA Č. 3 – Načasujte si to
Vyhraďte si čas pro práci a nic jiného. Zvolte nejvhodnější dobu, kdy se vám bude nejlépe a nerušeně pracovat a odstraňte veškerá rozptýlení (mobil, televizi apod.)
Pokud vás představa x hodin pracování na nudném projektu dopředu znechucuje, vezměte si na pomoc budík, nastavte si alespoň např. 10 minut a přinuťte se je dodržet. Je velká pravděpodobnost, že až vaše desetiminutovka vyprší, budete do svého úkolu už příliš zapálení a nebude se vám od něj chtít odcházet. V takovou chvíli máte vyhráno!
Více článků najdete na portálu mamci.cz