Dětský pokoj, to je svět sám o sobě. Na tom, jak bude vypadat dětský pokoj, velmi záleží! Je to první prostředí vašeho dítěte, jeho království, ve kterém vyrůstá a tak má velmi výrazný vliv na jeho rozvoj a vnímání. Dětský pokoj by měl splňovat hned několik funkcí a přesto by neměl působit přeplněně. Ideální je nábytek, který umožňuje, aby pokoj “rostl” spolu s dítětem a jen se dle věku a preferencí upravovaly doplňky a dekorace. Také by měl poskytovat prostor pro hraní, lenošení i učení. Pokud to věk dítka umožňuje, konzultujte s ním to, jak bude jeho pokojíček vypadat a dejte prostor i jeho přáním, aby se cítilo ve svém pokoji příjemně a bezpečně. Na co se zaměřit při vybavování či zútulňování dětského pokojíčku?

Jak budou vypadat zdi?

Nemusíte se v barvách pokoje držet pouze stereotypů – růžový pro holčičku, modrý pro chlapečka. Pokud má dítko nějaké konkrétní přání, co se barvy týče, pokuste se mu ho splnit. I bílé stěny mají něco do sebe a jsou krásné, ale do dětského pokoje je vhodnější použít barvy. Pokud v pokojíčku bydlí sourozenci opačného pohlaví spolu, můžete sáhnout po neutrálních barvách, které neurazí ani holčičku, ani chlapečka, hodí se např. žlutá. Pokoj můžete ozvláštnit také tapetou. Na trhu seženete různorodé tapety, pestrobarevné, s dětskými motivy… Fantazii se meze nekladou a pěkná tapeta dodá místnosti úplně nový rozměr.

Místo na relax

Ve správném pokojíčku by neměl chybět prostor pro trochu toho lenošení a odpočinku. Základ je vhodná postel a matrace, do kterých je dobré zainvestovat, protože kvalitní spánek je důležitý. A co relax během dne? I my dospělí si rádi odpočineme na pohodlném gauči u filmu, dopřejme toho i našim ratolestem. Pořiďte dítku do pokojíčku nějaký pěkný sedací vak nebo třeba pohodlné křesílko.

Doplňky

Jak už bylo řečeno, nábytek můžete koupit takový, jež poroste s dítětem, ale doplňky jsou to, co skutečně utváří estetiku a atmosféru pokoje. Na doplňky se tedy zaměřte a vyberte vhodné vzhledem k věku dítěte. Doplňky můžou být s motivy oblíbené pohádky či postavičky. Z doplňků můžete sáhnout po nálepkách na zeď, které pokoj krásně doladí. A také nesmíme zapomenout na kobereček! Na zútulnění pokojíčku jako stvořený. Kobereček na podlaze bude krásný detail, pro chlapečka můžete koupit koberec s motivem silnice.

Noční světla

Většina dětí tmu zrovna nemiluje. Právě naopak. Ve tmě se cítí nejisté, bojí se “bubáků” a bojí se při úplné tmě usínat. Řešení tohoto problému představují noční světla, která dítěti poskytnou pocit bezpečí. Světla nemusí mít ale jen praktické využití, pokud vyberete světýlka s líbivým designem, budou představovat i roztomilou dekoraci.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na