Jedlá soda má mnohostranné využití a neměla by chybět v žádné domácnosti. Kouzlo je v její ceně a jednoduchosti použití. Využijete ji nejen při pečení, ale i při úklidu nebo péči o tělo. Chemicky se jedná o hydrogenuhličitan sodný, který má zásaditý charakter.

Zuby

Smíchejte 1 lžičku jedlé sody a 1 lžičku mořské sody. Natřete na zuby nebo jí posypte zubní pastu. Vaše zuby budou krásně bílé. Nepoužívejte denně, jedlá soda má silné účinky. Skvěle se s ní vyčistí i rovnátka a jiné zubní aparáty. Namočte je do směsi 2 lžiček jedlé sody a teplé vody ve sklence.

Dech

Pokud chcete mít svěží dech, smíchejte čajovou lžičku jedlé sody ve sklence vody. Vypláchněte ústa a vykloktejte. Má antibakteriální účinky.

Peeling

Namíchejte si pastu z 3 dílů jedlé sody a 1 dílu vody. Jemnými, krouživými pohyby masírujte kůži. Můžete používat denně.

Deodorant

Jedlá soda skvěle neutralizuje pachy, pastu nebo prášek použijte na podpaží. Vytvoříte tak přírodní deodorant, může se použít i v případě citlivé pokožky.

Kyselost v žaludku

Neutralizuje kyselé prostředí žaludku, pomáhá při pálení žáhy a poruchách trávení. Návod najdete na obale.

Bodnutí hmyzem, svědění

Vytvořte z jedlé sody pastu a potřete přímo místo štípnutí.

Vlasy

Smíchejte jedlou sodu a vodu v poměru 1:3 a opláchněte směsí vlasy. Potom důkladně spláchněte teplou vodou. Nebo můžete přisypat do dlaně k šamponu. Čistí pokožku hlavy a odstraňuje zbytky laků a tužidel.

Koupel

Připravte si koupel a nasypte do ní ½ hrnku jedlé sody. Neutralizuje kyselost, pot a mastnotu. Pokožka bude krásně jemná.

Tvrdá kůže na patách

Jedlou sodu si můžete nasypat do ponožek a přes noc nechat působit. Nebo můžete při koupeli nasypat do dlaní a jemně masírovat paty.

Strie

Vytvořte si pastu a jemně masírujte, může napomoci k menší viditelnosti strií.

Skvrny

Jedlá soda má bělící účinek, umí odstranit skvrny.

Zápach v lednici

Pokud se stane, že vám v lednici něco zapáchá, nasypte do mističky jedlou sodu a dejte do ledničky.

Šperky

Vyrobte si čistící pastu z ¼ hrnku jedlé sody a 2 lžic vody. Nanášejte vlhkou houbou na předměty nebo šperky. Vrátí jim opět lesk.

Úklid a praní prádla

Přidejte ½ šálku do pracího prášku a krásně vám vybělí prádlo. Vytvořte si pastu z 1 dílu jedlé sody a 1 dílu vody, umí vyčistit připálené a mastné sporáky, hrnce. Zaschlou špínu a vodní kámen odstraníte smícháním 1 dílu jedlé sody a 1 dílu citronové šťávy. Pro běžné umývání povrchů nebo dětských hraček připravíme roztok, 4 lžíce jedlé sody na 1 litr vody.

Spáleniny od slunce

Použijte 1-2 polévkové lžíce v šálku studené vody, potírejte spálenou kůži.

Pečení

Lze použít místo droždí nebo prášku do pečiva. Pokud ho použijete místo kypřícího prášku, musíte těsto dát péct hned po smíchání, jinak nebude tak nadýchané.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

1 komentář

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno