Ačkoliv každé dítě je jiné a zatímco některé děti prožijí pubertu v klidu, jinými to doslova „mlátí“. Na vás rodičích pak je, abyste se s tím vyrovnali, abyste dále udržovali alespoň základní hranice, za které nechcete, aby dítě zašlo, a abyste spolu dokázali bydlet pod jednou střechou. Zde je pár tipů, jak přežít pubertu u svého dítěte.

  1. Nemluvte dětem do zařízení jejich pokojů a klepejte na dveře, když chcete vstoupit

Děti v pubertě už jsou natolik samostatné, že si dokáží zařídit a vyzdobit pokoj po svém. Nechte je a nekomentujte to. Vždyť v tom pokoji bydlí oni, a ne vy. Jestliže je na pokoji cedulka „Nevstupovat“, tak ji respektujte. A když tam není, tak raději vždy zaklepejte, než se rozhodnete vejít.

  1. Komunikujte

To, co vám velmi usnadní celou pubertu, je komunikace. Tedy přesněji řečeno, komunikace, o kterou váš potomek stojí. Vy byste neměli „prudit“ otázkami: „Co bylo dnes ve škole?“ „Kdy se vrátíš?“ nebo „Jak se jmenuje tenhle tvůj kamarád?“. Ale pokud za vámi dítě přijde s nějakou otázkou či problémem, tak to by měla být vaše parketa: měli byste se o něj zajímat, pomoci, poradit.

  1. Stanovte hranice

Než se dítě dostane do tzv. pozdní puberty (14–16 let), neměli byste rezignovat na stanovování hranic. Stále ještě se jedná o dítě, ačkoliv o dítě dospívající, a tak by mělo být do určitého vámi stanoveného času doma, mělo by se snažit o nějaký prospěch, mělo by doma plnit nějaké domácí práce – to, jaké, už je na vás. Uvědomte si, že od 16 let už dítě nevychováte, protože v té době budete již jen sklízet plody toho, co jste zaseli.

  1. Berte všechno s nadhledem a humorem

Nadhled a humor vás v mnoha situacích zachrání. Ostatně, vzpomeňte si na svoje dětství a pubertu, a jistě se vám vybaví, že rodiče, kteří dokázali své děti usměrnit s humorem, měli i větší autoritu, než ti, kteří to nedokázali. A po celou dobu puberty si pamatujte jedno: je to jen přechodné období, sice dlouhé, ale opravdu přejde. Pak z vašeho dítěte bude mladý dospělák a s největší pravděpodobností se k vám „vrátí“.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno