Zelenina se dá připravit různými způsoby. Nám nejznámější je vaření, dušení, zavařování. Fermentace (kvašení) byla dříve velmi známá a používaná metoda. Dnes se s ní setkáváme sporadicky, nejvíce u zelí a kvašených okurek.
Fermentovaná zelenina si díky kvašení zachovává naprostou většinu vitamínů, minerálů. Navíc kvasným procesem je zelenina obohacena o probiotické kultury. Fermentací vznikají enzymy, které napomáhají vstřebávat zdraví prospěšné látky. Probiotické kultury jsou velkým přínosem pro střevní mikroflóru, ta napomáhá udržovat v kondici náš imunitní systém. Je dokonce stravitelnější i pro děti.
Příprava fermentované zeleniny není obtížná, stačí zelenina, převařená voda a sůl (zarovnaná lžíce na 1 litr tekutiny). Zeleninu nakrájíme nebo nastrouháme a zalijeme vodou se solí. Musí být ponořená celá, jinak ji musíme zatížit sklenicí nebo kamenem. Do nádoby můžeme přidat kousek cibule nebo česneku, bobkový list, hořčičné semínko, nové koření, chilli papričky. Necháme 7-10 dní zrát. Výběru zeleniny se meze nekladou, fermentovat můžete i směs zeleniny. Nechte kvasit při pokojové teplotě a ochutnávejte, jakmile má nakyslou chuť, je hotovo.
Kysané zelí
Zelí očistěte, odstraňte vrchní listy. Rozkrojte na půl a vykrojte košťál. Nakrouhejte. Nakrouhané zelí dejte do mísy a promíchejte se solí, podrťte. Zelí musí odležet, dokud nepustí šťávu. Zelí postupně dávejte do kvasné nádoby, každou vrstvu upěchujte. Poslední vrstvu zalijte šťávou, kterou pustilo zelí, musí být všechno pod hladinou a nesmí k němu přijít vzduch. Při teplotě zhruba 15 0C bude kvasit zhruba 2-3 týdny, při pokojové teplotě bude doba kratší. Čím vyšší teplota, tím zelenina kvasí intenzivněji, dejte si doma pozor na vytékající šťávu.
Více článků najdete na portálu mamci.cz