Většina z nás asi nebude zpochybňovat tvrzení, že by se četba knih měla stát přirozenou součástí dětského života. A stejně samozřejmá by – alespoň v mladších školních letech – měla být i cesta do knihovny. I když doma máte vlastní, v té veřejné je knih pravděpodobně více. A o to větší je i šance, že potomka některá z nich zaujme natolik, aby si ji i přečetl.

Některé studie uvádějí, že se počet mladých čtenářů stále snižuje. Říká se, že v dnešní přetechnizované době plné multimediálních technologií je stále obtížnější mladý mozek zaujmout. Ale je tomu skutečně tak? Možná tomu tak být vůbec nemusí – a postačí k tomu jen málo.

Návrat k jednoduchosti

Vezměte si, jak si malé dítě, třeba ve věku předškoláka, dovede vyhrát i s úplně jednoduchými hračkami. Kolik času stráví z pohledu dospělého nad banalitami. Kterak dokáže věnovat pozornost i nekomplikovaným záležitostem a nalézá v nich krásu, kterou my, dospělí, již nevidíme… K tomu, aby se děti pohroužily do světa fantazie totiž nepotřebují žádnou složitou techniku.

A možná právě pokud my, rodiče, nebudeme z techniky dělat obávaného strašáka, který nám krade pozornost dětí, a budeme se v každém věku více soustředit na ty jednoduché a prosté věci kolem nás, zjistíme, že jsme si mnohé problémy s pozorností našich potomků možná trochu zveličili. A jaké ty prosté věci jsou? Třeba právě knihy a ruku v ruce s nimi i pravidelné návštěvy knihovny.

Kdy s dítětem začít chodit do knihovny

Čím dříve, tím lépe – tady není co zkazit nebo uspěchat. Míříte-li alespoň do trochu vybavené knihovny, najdete v ní knížky i pro ty úplně nejmenší. Chybu proto neuděláte, začnete-li sem pravidelně vodit 3leté dítě. Společně si tu knížky prohlížet a vybírat, jaké by se mu nejvíce líbily. Klidně malého prcka nechejte, ať vám sám ukáže, co ho zaujme.

Vypůjčit můžete i knížku, která převyšuje jeho momentální schopnosti – zkrátka jen proto, abyste mu udělali radost (třeba ve chvíli, kdy se mu tolik zalíbil její obal). Doma si pak čtěte, ukazujte obrázky, vykládejte si o příbězích. Čím více času s knihou strávíte, tím lépe pro vaše děťátko (které má možnost objevovat svět s mámou, tátou nebo prarodiči…) i pro váš vzájemný vztah.

Protože co může být hezčího, než když máma s tátou svému malému zlobidlu čtou?

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno