Zdroj foto: envato

Ne že by prepubertu neměli i chlapci, ovšem dívky ji prožívají mnohem intenzivněji a s nimi i jejich rodiče, i když možná především matky. Jak poznat, že je dívka v prepubertě a jak se k tomu postavit?

Co je to prepuberta

Fáze prepuberty neboli první pubertální fáze trvá u dívek od 11 do 13 let, výjimečně může nastat i o něco dříve. Začíná prvními známkami pohlavního dospívání – tj. především objevením sekundárních pohlavních rysů (růst prsou, ochlupení) a také skokovým urychlením růstu. Tato fáze končí nástupem menstruace.

Nezvladatelné emoce v prepubertě

Dívka v období prepuberty má obvykle nezvladatelné emoce, které se pohybují po celé škále emočních projevů. Najednou se nevysvětlitelně směje, za chvíli zase srdceryvně pláče. Rozpláče ji každá maličkost, např. když se jí ztratí knížky, které si půjčila z knihovny, nebo pro ni rodič přijde do školy dřív, než ona si myslela, že je vhodné.

Jak na to reagovat: Dítě obejmout a snažit se mu to vysvětlit. Okolostojícím rodičům podle okolností říct: Buďte rádi, že máte děti ještě malé. anebo Buďte rádi, že máte děti už dospělé. anebo To nic, to je jen mezi matkou a dospívající dcerou…

Zdroj foto: pixabay

Útok na matčinu garderobu a kosmetiku

Každá malá dospívající dívka nejdřív navštíví matčin šatník a malovátka. Nezakazujte to. Vždyť co je pro vás lepší vizitkou, než že dcera chce nosit vaše tričko a malovat se jako vy. Můžete do společnosti vyrazit spolu a všichni si budou myslet, že jste dvojčata.

Stát nad věcí

Ostatně radit rodičům, že mají stát nad věcí a myslet si, že to brzy přejde, je obecně vžité. Jak ale stát nad věcí, když sami máte plno svých starostí, které jsou mnohem důležitější? Předně si uvědomte, že jste také byli malí a mladí a také jste si prošli fázemi puberty. Zkuste se naladit pozitivně, protože pak vás spíše napadnou lepší reakce – vždy je lepší zareagovat s vtipem než agresivně (ať už slovně, či fyzickou agresí). Navíc agresivita nic nevyřeší, vtipu se aspoň okolí zasměje.

Má vás ráda

Dokonce i prepubertální slečna dokáže i na veřejnosti vyjádřit vděk a lásku k mamince. Například vás obejme před školou, pošle z okna pomyslnou pusu, poděkuje za dokonalou oslavu pro kamarádky. Všechny tyto drobnosti by vás měly zahřát u srdce a nechat zapomenout na všechny ty výlevy okolo. To dítě vás má totiž pořád velmi rádo.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno