Zdroj foto: pixabay

Gratulujeme k malým členům vaší domácnosti, ať už jsou úplně noví, nebo už s vámi nějakou dobu žijí. Maličcí obyvatelé vaší domácnosti se potřebují po náročném dni plném prozkoumávání světa dobře vyspat. Vyberte jim krásné a pohodlné ložní prádlo.

Ložní prádlo pro nejmenší děti

Pro miminka a batolata vybírejte povlečení a prostěradla ošetřená zdravotnickými atestacemi pro použití v dětském sortimentu. Takovým certifikátem může být naopak Oeko Tex STANDARD 100, který je vhodný pro děti do tří let. Volte materiál, který je možné dobře prát a hlavně dobře dezinfikovat, ať už praním na vysokou teplotu, nebo praním ve speciálním přípravku na dezinfekci prádla. Vhodná je čistá stoprocentní bavlna, již je možné vyvařovat a škrobit spolu s plenkami a kojeneckým oblečením. Časté je ale také použití froté, jenž je možné prát až na 60 °C.

Co se týče rozměrů, dětské povlečení pro nejmenší spáče do postýlek se na trhu nabízí v rozměrech 90 × 120 cm, 90 × 130 cm, 90 × 140 cm a 100 × 135 cm. Prostěradlo do dětských postýlek je k dostání v rozměrech 60 × 120 cm a 70 × 140 cm. Orientujte se přesnými rozměry matrace a velikostí přikrývky a polštáře.

Ložní prádlo pro větší děti

Větší děti je možné již zaobstarat podobně, jako dospělé, co se rozměrů týče. Můžete se ale stále držet materiálů certifikovaných Oeko Tex STANDARD 100, protože požadavek zdravotní nezávadnosti nekončí úspěšným absolvováním jeslí. S přibývajícím věkem také klesá požadavek nepropustnosti tekutin, byť ještě není úplně pasé. Nicméně prádlo větších dětí už není nutné tak často vyvařovat a dezinfikovat.

Povlečení a prostěradlo pro větší děti už má totožné rozměry, jako povlečení pro dospělého. Liší se však potiskem, který může být ještě hravější. Ostatně existují některá výtvarná témata, kterých se dítě chytí se stejnou vášní, jako dospělý (například motivy superhrdinů). Ale abychom byli přesní, jedná se tedy o rozměry 140 × 200 cm s polštářem 70 × 90 cm. Ani u dětí nezapomínáme na prodloužená lůžka s rozměry deky 140 × 220 cm, které ocení zejména velmi vysoké osoby. Natahovací prostěradla mívají standardní rozměry 90 × 200 cm, případně 90 × 220 cm v případě zmíněného prodlouženého jednolůžka.

Zdroj foto: pixabay

Jaký vybírat materiál?

Nákup dětského vybavení nás někdy svádí k nákupu očima. Povlečení i prostěradla pro děti jsou tak krásně barevná a pokreslená zajímavými vzory. Nezapomínejme ale na volbu vhodného materiálu.

Bavlna

Bavlněná prostěradla i povlečení se dají snadno udržovat, prát na vysokou teplotu a jsou použitelná ve všech ročních obdobích. Nevýhodou může být to, že v bavlněném materiálu se mohou nacházet bujiště roztočů. Je proto dobré bavlnu prát na teploty nad 60 °C.

Froté

Froté je měkký materiál pro výrobu prostěradel, v němž se mísí vlákna bavlny a polyesteru. I froté je možné prát na vyšší teploty, avšak maximálně na 30 °C. Froté je však příjemně hřejivé a dobře odvádí pot.

Žerzej

Klasickým materiálem pro prostěradla je žerzej (jersey). Jedná se rovněž o směs bavlny s polyesterem, oproti froté, které obsahuje až 20 % polyesteru, obsahuje žerzej pouhých 5 % této syntetické látky. Žerzej může v zimě mírně hřát, ale je dostatečně prodyšný i na léto, kdy chladí.

Krep

Jedná se o kvalitní zpracování bavlny, které není třeba žehlit, ale přesto je možné krepové povlečení prát při vysokých teplotách. Krepové povlečení vyniká vysokou odolností a skvělou termoregulací.

Flanel

Vysoce kvalitní bavlněný materiál vhodný pro výrobu povlečení. Flanelové povlečení hřeje a vydrží dlouhá léta jako nové. Flanel zvládá praní na vyšší teploty, stejně tak i žehlení.

Nepropustnost jako výhoda

V sortimentu dětských lůžkovin hraje významnou roli materiál pro ochranu matrace. Chrániče matrací na sobě mají vrstvu PU nebo PVC, díky čemuž nepropouští jakoukoli tekutinu naskrz. Chrániče se vkládají mezi látkové dětské prostěradlo a matraci, takže uživatel lůžka nepozná zdánlivě rozdíl. Podobnou funkcí mají nepropustná povlečení, která se dají natáhnout na matraci namísto standardního povlečení, což je při manipulaci s lůžkovinami mnohem pohodlnější. V případě dětské noční nehody stačí stáhnout celý kus a vyprat jej.

————–Komerční článek—————–

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno