Anémie neboli chudokrevnost je, jak již z názvu vyplývá, onemocnění, při kterém je nízké množství hemoglobinu v cirkulující krvi. Hemoglobin je krevní barvivo a zároveň bývá ukazatelem množství kyslíku v krvi. Krom toho je dobré vědět, že v naší krvi je obsaženo mnoho látek, velmi důležitou složkou jsou však erytrocyty, čili červené krvinky. Jedná se o drobné buňky, které jsou právě hemoglobinem vyplněny, vznikají v kostní dřeni, zanikají ve slezině a během života se neustále obnovují.

Jak rozpoznat zda trpíte anémií?

Veškeré podobné příznaky, které souvisí s poklesem červených krvinek a hemoglobinu se souhrnně označují pod jediný termín, a to anemický syndrom. Jde o soubor příznaků, který je typický pro anémii. Mezi první známky anémie, která přichází pozvolně a dotyčný o ní nemusí vůbec vědět, jsou změny v laboratorních testech. Nemocný může pociťovat únavu, ospalost, poruchu dechu, neschopnost se nadechnout nebo třeba vyjít schody. Malátnost, točení hlavy, změna tlaku krve či pulsu, nechuť k jídlu či nevolnost. Hodnoty v laboratoři zjistí snížené hodnoty daných parametrů. Co se týče hemoglobinu, ten se pohybuje pod 120g/l u žen a pod 130g/l u mužů.

Druhy anémií

  1. Anémie z nedostatku železa

V organismu se železo váže na hemoglobin, je-li tedy železa v těle méně, klesá i hodnota hemoglobinu. Příčin může být několik. Tento druh anémie většinou vzniká pozvolným úbytkem krve, kdy se zásoby železa postupně vyčerpávají.

Typickým příkladem je silné menstruační krvácení, případně krvácení u hemoroidů, nedostatečný příjem železa potravou nebo údobí, kdy tělo vykazuje zvýšenou potřebu železa, např. v dospívání či v těhotenství. Nejde tedy o jednorázové velké ztráty, ale spíše o postupné úbytky, které však tělo nestačí vytvořit a v organismu začíná docházet k sníženému množství železa, a s ním i k deficitu hemoglobinu. Nutné jsou tedy pravidelné odběry krve na zjištění hladin železa, erytrocytů i hemoglobinu.

Jako léčba postačí dodat chybějící železo, respektive preparát obsahující železo. Co se týče přípravků s obsahem železa, pamatujte, že se musí užívat minimálně 30 minut před jídlem, jelikož požití během jídla snižuje jeho vstřebání. Co se týče přírodních doplňků, ve stravě lze železo najít v červeném mase, listové zelenině, v játrech, borůvkách nebo černém rybízu.

  1. Anémie z nedostatku vitamínu B12 a kyseliny listové

Vitamín B 12 a kyselina listová jsou zodpovědné za dozrávání erytrocytů v kostní dřeni. Díky tomu, že v organismu je jich nedostatek, erytrocytů je málo, čímž je také snížena hladina hemoglobinu, který se normálně vyskytuje v těle erytrocytů.

Důvodů, proč těchto látek je v organismu pomálu, může být hned několik. Jednak se dodává malé množství potravou, jednak chybí v organismu tzv. vnitřní činitel. Jde o látku, která umožňuje vstřebávání vitamínu B 12. Což znamená, že i když je v těle vitamínu B 12 dostatek, při nedostatku vnitřního faktoru, který dopomáhá správnému vstřebání a normalizaci hladiny vitamínu B 12, automaticky vitamín B 12 odchází nezužitkován. K této situaci dochází při střevních zánětech, resekcích žaludku či při nedostatku kyseliny chlorovodíkové v žaludku.

Léčbou je tedy opětovné dodání chybějícího vitamínu a kyseliny listové.

  1. Anémie z útlumu krvetvorby

Červené krvinky se, jak již bylo řečeno, tvoří v kostní dřeni, je-li však kostní dřeň napadena cytostatiky, chemoterapeutiky, silnými antibiotiky, infekcí případně tvorbou protilátek proti dřeňovým buňkám, je zároveň snížena tvorba červených krvinek i hemoglobinu a dochází opět k anémii.

V tomto případě je léčba obtížnější. Buď dochází k podání transfuzí, imunosupresiv na podporu imunity, stimulace či transplantace kostní dřeně.

  1. Anémie ze zvýšeného rozpadu erytrocytů (hemolytická anémie)

V tomto případě se sice tvoří normální množství erytrocytů, ale následně dochází k drastickému rozpadu, čili hemolýze. Důvodem bývají nejčastěji autoimunní tvorba protilátek proti vlastním erytrocytům.

Co se léčby týče, nasazují se imunosupresiva na potlačení tvorby protilátek, kortikoidy, či transfuze.

Anémie nebývá vážné onemocnění, jen je nutné na ni přijít, co nejdříve, čili pravidelné odběry krve by měly být v ordinaci praktického lékaře samozřejmostí.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno