Většina lidí nemá správnou dechovou techniku. Dýchá mělce a kyslík se nemůže dostat tam, kde je potřeba. Čím jsme starší, tím více nám klesá vitální kapacita plic – maximální množství vzduchu, které je člověk schopný vydechnout, po maximálním nádechu. Pokud se naučíte správně dýchat, můžete si vitální kapacitu plic udržet na velmi dobré úrovni. Zabráníte špatnému postavení hrudníku a budete více relaxovaní.
Pokud prožíváme stres nebo emočně vypjaté situace, začneme dýchat mělce a povrchně. Hladina kyslíku se snižuje, díky menšímu množství vydechovaného vzduchu. Tím dostane náš mozek impulz a tělo přepne do režimu „bojuj“ nebo „uteč“. Jakmile se zklidníme, vše se vrátí opět do normálu. Po prožitém stresu by se měl člověk pořádně nadechnout, aby doplnil kyslík, ale i vydechnout, aby vyloučil z těla „použitý“ vzduch. Tudíž je důležité, aby byl výdech o něco větší než nádech.
Správná technika dýchání
- Oblečte si pohodlné, volné oblečení. Místnost by měla být vyvětraná a přiměřené teploty. Lehněte si, lépe se budete soustředit.
- Nadechujte se a vydechujte nosem. Postupně dělejte větší výdech než nádech, pomůckou vám může být počítání, nádech na 2 doby, výdech na 4 doby.
- Na dýchání se maximálně soustřeďte, můžete si i pustit relaxační hudbu.
Břišní (brániční) dýchání
Správné dýchání by mělo být břišní neboli brániční. Pokud přetěžujeme horní svaly dýchací, dostávají se ramena do špatného postavení. Svaly se zkracují a nedostatečně je využíván hrudník. To vše vede k neúplnému využití plicní kapacity a oslabené bránici, což může ohrozit stabilitu bederní páteře.
Pokud se naučíte správnému dýchání, v plících se vymění téměř všechen vzduch. Na rozdíl od povrchového dýchání, kde se vzduch mění především v horní části plic. Je potřeba prodýchat celé plíce. Do krve přejde více kyslíku a orgány tak budou lépe prokrveny.
Jak správně provádět
Položte si ruce pod pupík a nadechněte se do břicha, ucítíte, jak se vám zlehka zvedají. Při tomto pohybu jsou břišní orgány tlačeny dolů a uvolní se tak prostor pro rozvinutí plic. Břišní svaly jsou těsně pod hrudní kostí. Potom se bránice opět zvedne a umožní vydechnutí vzduchu z plic. Pohyb hrudníku by měl být jen nepatrný, vdechujeme a vydechujeme nosem.
Více článků najdete na portálu mamci.cz